فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز
فونت زيبا ساز
طرفداران حمید سوریان
طرفداران حمید سوریان
The biggest best fan blog Hamid Soryan 
قالب وبلاگ
لینک دوستان
عضو شورای کنفدراسیون کشتی آسیا با اشاره به نامه ای که فیلا برای ایران ارسال کرده است، گفت: فدراسیون جهانی کشتی نامه اعتراض آمیزی را به ایران ارسال کرده است که طی آن از فدراسیون کشتی خواسته شده است صحبت‌های خود را تکذیب کند در غیر اینصورت جریمه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، اکبر میرروشن که بعدازظهر امروز شنبه و در واکنش به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری مهر با بخش خبری ساعت 14:30 دقیقه شبکه خبر گفتگو می کرد درباره اینکه آیا نامه تهدید فدراسیون جهانی کشتی مبنی بر تعلیق فدراسیون کشتی ایران را دیده است یا خیر، تصریح کرد: در این خصوص چند نکته قابل توجه است. اول اینکه به خاطر سعه صدر مسئولان پیشین فدراسیون کشتی، خطراتی که برای تعلیق برخی از رشته‌ها مثل شنا و تیراندازی بوجود آمده بود پیش از المپیک برای کشتی ما ایجاد نشد.

وی افزود: خوشبختانه مسئولان قبلی فدراسیون کشتی هیچ نکته منفی به فیلا ارسال نکردند. در طول المپیک هم ما چند جلسه خدمت "مارتینتی" بودیم که او نه تنها نکته منفی‌ای در این خصوص به ما نگفت بلکه در حمایت از کشتی ایران صحبت کرد.

میر روشن خاطرنشان کرد: اما بعد از المپیک  مسئولان IOC به کمیته ملی المپیک تذکر دادند تکلیف فدراسیون‌هایی که با سرپرست اداره می‌شوند را مشخص کند. زمان سرپرستی فدراسیون کشتی هم که دارد به 8، 9 ماه می‌رسد. از سوی دیگر مسائلی هم بعد از کشتی سعید عبدولی ایجاد شد و ایمیل‌های ناجور و خارج از عرف به فیلا فرستاده شد.

وی تاکید کرد: علاوه بر اینها ما نتوانستیم در انتخابات هیات رئیسه جهانی رای بیاوریم که باعث ایجاد فشارهای زیادی برای ما شد که البته "مارتینتی" در یک نشست خبری در لندن به آنها پاسخ داد.

عضو شورای کنفدراسیون کشتی آسیا در پاسخ به این سئوال که با این تفاسیر " آیا نامه تهدید فیلا به فدراسیون کشتی رسیده است یا خیر"؟ گفت: من هم در این مورد شنیده ام. اما به دلیل اینکه به اینترنت دسترسی نداشته ام این نامه را ندیده ام. اما نامه دوم در اختیار من است.

میر روشن در ادامه صحبت‌هایش به نامه دیگری اشاره کرد که از سوی فیلا به فدراسیون کشتی رسیده و مسئولان فدراسیون کشتی ایران را مجبور به تکذیب کرده است: "ظاهرا مسئولان فدراسیون کشتی چندی پیش نامه‌ای اعتراض آمیز را به کمیته قضایی فیلا فرستادند که متن آن طوری تنظیم شده بود که باعث عصبانیت و برافروختن مسئولان فدراسیون جهانی کشتی شده است".

وی افزود: به همین خاطر روز 28 آگوست یعنی هفتم شهریورماه فیلا پاسخ این نامه را به فدراسیون کشتی فرستاده است. در این نامه که یک نسخه از آن در اختیار من است فیلا صراحتا تهدید کرده است در صورتی که فدراسیون کشتی این نامه را تکذیب و آنرا به رسانه‌های خبری داخلی ارسال نکند، به شدت فدراسیون را جریمه می‌کند.

به نقل از مهر

[ شنبه هجدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 16:55 ] [ H_A ]

عضو هیات رئیسه فدراسیون کشتی در واکنش به احتمال تعلیق این فدراسیون توسط فیلا گفت: کاری از دست متولیان فدراسیون بر نمی‌آید چرا که این مشکل باید پیش از اینها با نظر وزارت ورزش و برگزاری مجمع حل و فصل می‌شد.

ابراهیم جوادی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن بیان این مطلب گفت: به واقع اداره طولانی مدت فدراسیون کشتی توسط سرپرست کار درستی نبود، به خصوص اینکه حدود 8 ماه از حضور حجت الله خطیب به عنوان سرپرست در این فدراسیون می گذرد و هنوز اقدام جدی در خصوص برگزاری مجمع و انتخابات انجام نشده است.

وی تصریح کرد: در این رابطه کاری از دست متولیان فدراسیون کشتی هم بر نمی آید، چرا که مرجع قانون گذار ما یعنی وزارت ورزش باید مدتها پیش با برگزاری نشست مجمع عمومی و انتخاب رئیس فدراسیون کشتی از بروز چنین تهدیداتی جلوگیری می کرد تا کار به اینجا کشیده نشود.

این عضو هیات رئیسه فدراسیون کشتی خاطرنشان کرد: هنوز مشخص نیست به چه دلیل تا به امروز زمان برگزاری مجمع فدراسیون کشتی از سوی وزارت ورزش مشخص و اعلام نمی شود، چرا که اصلا دلیلی برای این تاخیر وجود ندارد. تمامی نامزدهای ریاست فدراسیون، از مدتها قبل بصورت قانونی و رسمی ثبت نام کرده اند و همچنان با بلاتکلیفی در انتظار برگزاری مجمع هستند!

عضو هیات رئیس فدراسیون کشتی در خاتمه ادامه داد: فشار فیلا برای برگزاری مجمع تا پایان سال 2012 و همچنین اظهارات کمیته بین المللی المپیک در خصوص عدم برگزاری مجمع فدراسیون های ورزشی ایران باعث شده تا نوعی پیچیدگی در این راستا بوجود آید. به نظر من وزارت ورزش باید هر چه سریعتر واکنش نشان داده و با رایزنی و ارایه راهکارهای منطقی از تعلیق فدراسیون کشتی کشورمان پیشگیری کند.

به گزارش خبرنگار مهر، رافائل مارتینتی رئیس فدراسیون جهانی کشتی (فیلا) به تازگی اعلام کرده اگر مجمع عمومی فدراسیون کشتی ایران برای انتخاب رئیس جدید و دائم این فدراسیون تا پایان سال 2012 میلادی برگزار نشود، کشتی ایران با تعلیق از تمامی اقدامات بین المللی روبرو خواهد شد.

به نقل از مهر

[ شنبه هجدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 13:43 ] [ H_A ]
خبرگزاری مهر - گروه ورزشی: رئیس سوئیسی فدراسیون جهانی کشتی در تازه‌ترین اظهارات خود تاکید کرد فدراسیون کشتی ایران در صورت عدم برگزاری مجمع و انتخاب قانونی رئیس جدید تا پایان سال 2012 میلادی از تمامی فعالیت های بین‌المللی تعلیق خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، زمانی که رافائل مارتینتی رئیس فیلا در حاشیه بازیهای المپیک 2012 لندن و در جمع خبرنگاران به انتخابات مجمع فدراسیون کشتی ایران اشاره کرد و با لحنی جدی و بدون تعارف از خطر تعلیق خبر داد، بسیاری از مسئولان ورزشی کشورمان آنرا جدی نگرفته و طبق معمول همه چیز را واگذار به بخت و اقبال کردند!

اما اظهارات مارتینتی با توجه به نامه اخیر کمیته بین المللی المپیک مبنی بر ابهام در برگزاری مجمع برخی فدراسیون های ورزشی ایران باعث شد تا تهدید این مقام ارشد کشتی جهان هم تا حدی جدی تر به نظر برسد.

البته این تهدید زمانی جدی تر شد که مارتینتی از یک سو بر برگزاری هر چه زودتر مجمع فدراسیون کشتی ایران و روشن شدن تکلیف رئیس جدید تاکید می کرد و از سوی دیگر مسئولان کمیته بین المللی المپیک نیز طی ارسال نامه ای به همتایان ایرانی خود از متوقف کردن برگزاری هرگونه مجمع انتخابات در فدراسیون های ورزش ایران و غیر قانونی خواندن مجمع های چند روز اخیر خبر دادند!

نامه ای که به ایران آمد و جدی گرفته نشد!به گفته مارتینتی، فیلا قبل از بازیها المپیک 2012 لندن نامه ای به فدراسیون کشتی ایران ارسال کرده و از متولیان آن خواسته بلافاصله بعد از المپیک وضعیت مجمع انتخابات و رئیس جدید فدراسیون را مشخص کنند، چرا که در صورت هرگونه بی توجهی به این مساله، عواقب ناخوشایندی در انتظار کشتی ایران خواهد بود. هر چند هیچکدام از متولیان کشتی کشورمان هیچ اشاره ای به این نامه مهم و سرنوشت ساز نکردند و فقط به انتشار دوره ای نامه هایی در سایت فدراسیون پرداختند که حاکی از رضایت مارتینتی و فیلا از عملکرد سرپرست موقت فدراسیون و رشد کشتی ایران بود!

رئیس فدراسیون جهانی کشتی پس از بی توجهی به این نامه ساکت نماند و در حاشیه بازیهای المپیک 2012 لندن با صراحت، عزل و نصب های متعدد در مدیریت فدراسیون کشتی کشورمان را مورد انتقاد قرار داد.

مارتینتی بارها در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی، حضور متوالی سرپرست به جای رئیس و انتصابات متوالی در راس امور کشتی ایران را زیر سوال برد و گفت: " واکنش من به عنوان رئیس فیلا دقیقا مثل رفتار کمیه بین المللی المپیک نسبت به ایران است، چرا که قوانین فدراسیون جهانی کشتی دقیقا از قوانین این کمیته تبعیت می کند. من چندی پیش نامه ای به فدراسیون کشتی ایران فرستادم و خواستار برگزاری فوری مجمع عمومی و انتخاب رئیس جدید بصورت کاملا دمکراتیک شدم، اما هر بار بنا به دلایلی این کار انجام نشد.

امیدوارم ایران هم مثل فرانسه عمل کندمارتینتی معتقد است قبل از بازیهای المپیک 2012 لندن اتفاق مشابهی برای فدراسیون کشتی فرانسه افتاد و فیلا نیز بلافاصله با ارسال نامه ای مشابه نامه ارسال شده به ایران، خواستار برگزاری مجمع عمومی شد. البته فرانسوی ها به محض دریافت نامه در کمتر از یکماه مجمع را برگزار کردند و خود را از خطر تعلیق بین المللی نجات دادند، اما انگار مسئولان ورزش ایران همچنان تمایل چندانی به این کار ندارند! ضمن اینکه هم اکنون کمیته بین المللی المپیک هم به دلیل برخی عزل و نصب های روسای فدراسیون های ورزشی ایران برگزاری هرگونه مجمع را متوقف کرده است.

خطیب خوب است، ولی ما رئیس قانونی می خواهیمرئیس فدراسیون جهانی کشتی(فیلا) در ادامه اظهاراتش پیرامون انتخاباتی آزاد و دمکراتیک از طریق برگزاری مجمع عمومی کشتی در ایران یاد آور شد: "به هیچوجه قصد بازرسی از فدراسیون کشتی ایران و دخالت در امور ورزش این کشور را نداریم. حجت اله خطیب مدتی است به عنوان سرپرست انتخاب شده و ما هم او را به عنوان فردی تایید شده از سوی متولیان ورزش ایران در فدراسیون کشتی قبول کردیم، اما صراحتا اعلام می کنم اگر خطیب یا هر فرد دیگری هم به غیر از روش برگزاری مجمع فدراسیون و انتخاباتی سالم و دموکراتیک به ریاست فدراسیون کشتی برسد، او را قبول نخواهیم کرد و کشتی ایران باید در انتظار اتفاقات نامطلوبی باشد.

مارتینتی بارها در طول اظهاراتش که لحنی کاملا جدی و تهدید آمیز داشت به این نکته اشاره کرد: "نمی توان فدراسیون کشتی ایران را هر بار با انتصاب فردی به عنوان سرپرست اداره کرد که با دستور این وزیر و یا آن مسئول معرفی شده و روند قانونی مجمع عمومی را نادیده گرفته است! مطمئنا شخصی مورد تایید فیلا خواهد بود که رئیس قانونی فدراسیون باشد و عنوان سرپرست را برای زمان طولانی به یدک نکشد.

شمارش معکوس تعلیق ایران آغاز شدهآنطور که از لحن رئیس سوئیسی فیلا مشخص است، مطمئنا رفتار و تصمیمات جدی او این بار با چند کیلو پسته و زعفران و چند تخته فرش دستبافت ایرانی تغییر نخواهد کرد، به ویژه آنکه کمیته بین المللی المپیک هم در این مدت حسابی از خجالت متولیان ورزش کشورمان در آمده و بسیاری از تصمیمات عجولانه و غیر کارشناسی آنان را بدون تعارف با تهدید به تعلیق پاسخ داده است.

به همین دلیل مارتینتی هم با توجه به شرایط حساس ورزش ایران در عرصه بین المللی تاکید کرده است: " مهلت ایران برای خروج از این بحران تا پایان سال 2012 میلادی تعیین شده و متولیان امر ورزش این کشور باید رئیس جدید و قانونی فدراسیون کشتی را تا پایان این مدت با برگزاری مجمعی کاملا قانونی و دمکراتیک به فیلا معرفی کنند. در غیر اینصورت باید در انتظار تعلیق از تمامی فعالیت های بین المللی باشد.

البته از آنجایی که کشتی آزاد و فرنگی ایران در سالهای اخیر توانسته به جایگاه خوبی در سطوح بین الملل دست یابد، بسیاری از کشورهای رقیب نظیر روسیه و آذربایجان هم به نوعی مدافع تعلیق کشتی ایران هستند و به واسطه نمایندگان و کرسی های ارزشمندی که در فیلا دارند از هیچ اقدامی برای رسیدن به این هدف دریغ نخواهند کرد.

به نقل از مهر

[ شنبه هجدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 10:53 ] [ H_A ]
بهنام احسان‌پور: هدفم کسب عنوان قهرمانی جهان است مدال نگیرم خودم را نمی‌بخشم
 
 

با بسته شدن پرونده رقابت‌های جهانی جوانان در رشته فرنگی در شهر پاتای تایلند، مسابقات چهار وزن نخست پیکارهای جهانی کشتی آزاد از ساعت 10:30 امروز شنبه در همین شهر با حضور مدعیان اوزان 50، 60، 74 و 96 کیلوگرم آغاز خواهد شد و چهار نماینده کشورمان یعنی علیرضا حاتمی، بهنام احسان‌پور، محسن عباسی و مهران میرزایی به مصاف حریفان خود خواهند رفت.

 

"بهنام احسان‌پور" کشتی‌گیر با انگیزه بهشهری که سال گذشته در رقابت‌های جهانی رومانی در وزن 60 کیلوگرم عنوانی بهتر از داوزدهم کسب نکرد بار دیگر در ترکیب تیم‌ملی قرار گرفت و در صدد است تا به گفته خودش نه تنها جبران مافات کند بلکه با کسب عنوان قهرمانی جوانان استارت اصلی را برای پوشیدن دوبنده تیم ملی در بزرگسالان بزند.

 

احسان پور در ادامه اظهار داشت: شکر خدا مشکل خاصی ندارم بدنم نیز سرحال است بر این اساس تمام هدفم کسب عنوان قهرمانی جوانان جهان است و برای اینکه بتوانم به اهدافی که دارم دست پیدا کنم بطور هدفمند تمریناتم را دنبال کردم حالا نیز زمان آن رسیده است که نهایت بهره را ببرم.

 

کشتی‌گیر با انگیزه بهشهری تاکید کرد: هر چند سال گذشته نیز می‌توانستم نتیجه‌ای بهتر از دوازدهم بگیرم ولی به هر شکل ممکن نشد، اما برای جبران مافات گام به میدان جهانی تایلند خواهم گذاشت و با انگیزه‌ای که در وجود خود احصاص می‌کنم هدفم کسب مدال است که اگر عکس آن رقم بخورد بطور حتم خودم را نمی‌بخشم چرا که حق اشتباه ندارم.

 

ملی‌پوش وزن دوم جوانان آزاد تصریح کرد: اگرچه در کشتی ایران بیشتر به مدال بزرگسالان اهمیت داده می‌شود، ولی دوست دارم مثل خیلی از بزرگان کشتی کشورم که با مدال جهانی جوانان استارت خود را برای رده بزرگسالان زدند من هم از میدان جهانی تایلند ناکام نباشم چرا که در اردوی بزرگسالان نیز آقای رسول خادم و دیگر مربیان تیم ملی با من زحمات زیادی کشیدند و در ادامه آن در اردوی جوانان اعضای کادرفنی این رده به همراه آقای تقی اکبرنژاد هم توجه ویژه‌ای بهم داشتند که قطع یقین نتایج خوبی حاصل خواهد شد.

 

احسان‌پور که خود را شانس کسب مدال می‌دانست پیرامون وضعیت تیم و چه نتایجی به دست خواهد آمد گفت: هیچ حریف و یا تیمی برای باخت گام به میدان نخواهند گذاشت و با وجود اینکه همه تیم‌ها و مدعیان دورخیزشان برای کسب بهترین نتیجه است اما به تک تک نفرات تیم امیدواری وجود دارد و مطمئن هستم هیچکدام از ملی‌پوشان جوان ایرانی کم فروشی نخواهند کرد.

 

کشتی‌گیر جوان مازندرانی در پایان گفت: برای رسیدن به مدال جهانی زحمات زیادی کشیده‌ام و در رسیدن به اهدافم خانواده‌ام، مربیانم آقایان دکتر ایرج رضایی، شهرام مردانی، حمید رضازاده و حسین کریمی که برایم زحمت می‌کشند به همراه اعضای کادرفنی جوانان و بزرگسالان بیشترین نقش را خواهند داشت که در نهایت امیدوارم با کسب عنوان قهرمانی جواب زحمات همه را بدهم.
[ شنبه هجدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 9:0 ] [ H_A ]
ارسال شده در: زندگینامه بزرگان کشتی ، پهلوانان نمی میرند ،


1ـ پهلوان فیله همدانی سده هفتم هجری.

2ـ پهلوان محمودبن ولی الدین خوارزمی{پوریای ولی}سده هشتم.

3ـ پهلوان محمد ابو‌سعید سده نهم.

4ـ پهلوان نداقی عراقی اصفهانی سده دهم.

5ـ پهلوان بیك قمری سده دهم.

6ـ پهلوان میزابیك كاشی سده یازدهم.

7ـ پهلوان كبیر اصفهانی سده دوازدهم.

8ـ پهلوان لنـدره دوز سده سیزدهم.

9ـ پهلوان عسگر یزدی سده سیزدهم به بعد.

10ـ پهلوان محمد مازار سده سیزدهم به بعد .

11ـ پهلوان ابراهیم یزدی (یزدی بزرگ) سده سیزدهم به بعد.

12ـ پهلوان شعبان سیاه سده‌سیزدهم به بعد.

13ـ پهلوان حاج حسن بد آفت سده سیزدهم به بعد.

14ـ پهلوان حاج نایب رضا‌قلی سده سیزدهم به بعد.

15ـ پهلوان حسین گلزار كرمانشاهی سده سیزدهم به بعد.

16ـ پهلوان اكبر خراسانی سده سیزدهم به بعد.

17ـ پهلوان یزدی كوچك (عبـُدل) سده سیزدهم به بعد.

۱۸-پهلوان ابوالقاسم قمی

۱۹-پهلوان حاج محمد صادق بلور فروش

۲۰-پهلوان سید حسن رزاز معروف به شجاعت

۲۱-پهلوان حاج مصطفی طوسی

۲۲-پهلوان حاج احمد وفادار

۲۳-پهلوان عباس زندی

۲۴-پهلوان غلامرضا تختی

۲۵-پهلوان یعقوب علی شورورزی

۲۶-پهلوان عباس حریری

۲۷-پهلوان منصور مهدیزاده

۲۸-پهلوان فیلابی

۲۹-پهلوان محمد حسن محبی

۳۰ -پهلوان مجید انصاری

۳۱-پهلوان محمد رضا توپچی

۳۲- پهلوان رضا سوخته سرایی

۳۳- پهلوان علیرضا سلیمانی

۳۴- پهلوان ایوب بنی نصرت

۳۵- پهلوان سید محمود میران

۳۶- پهلوان حمید قشنگ

۳۷-پهلوان کارگر

38-پهلوان محمود محمدی

39-صداقتی زاده۱۳۸۵

40-فردین معصومی وآرش مردانی۱۳۸۶

41-امیر رشید لمیر۱۳۸۷

[ جمعه هفدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 16:24 ] [ H_A ]
                                                   بخش نخست

                                                    دومین بخش

                                                   سومین بخش

منبع:بزرگترین کانون هواداران ستارگان کشتی

ببخشید اگه کیفیتش پایینه.


موضوعات مرتبط: کلیپ هایی از حمید سوریان
[ جمعه هفدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 12:18 ] [ H_A ]

یک چالش دیگه

نظرات موافق و مخالف

در باره المپیکی ها

شما هم دعوتید

لطفا نظر یادت نره

کسب موفقيت​هاي بي سابقه ورزشي در المپيک لندن در حالي صورت گرفت که از چند المپيک قبل به اين طرف پاداش​هاي مدون و از پيش تعيين شده اي به مدال آوران المپيک تعلق مي گيرد، در اين المپيک نيز به رسم مالوف اما زودهنگام تر از هميشه به ترتيب با اهداي 200، 150 و 100 سکه بهار آزادي از دارندگان مدال​هاي طلا، نقره و برنز المپيک لندن تقدير شد، پاداشي که البته موافقان و مخالفاني داشت،​ در اين گزارش همراه اهالي خانواده ورزش شديم، كساني كه هر يك به نوعي با اين مقوله در ارتباط بوده‌اند، جمع‌بندي را به عهده خودتان مي‌گذاريم.

v.s


ادامه مطلب
[ پنجشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 15:28 ] [ H_A ]
حمید سوریان

عکس های حمید سوریان

عکس های زیبا از حمید سوریان

عکس های دیدنی از حمید سوریان

جدیدترین عکس های حمید سوریان

حمید سوریان

عکس حمید سوریان

آقای سوریان

حمید سوریان فرنگی کار دلاور

عکسهای جدید حمید سوریان در کنار بازیگران معروف را تماشا می کنید. این تصاویر روز ۲۷ مرداد در حین جمع آوری کمک های مردمی گرفته شده است.

پویا امینی و حمید سوریان

علی صالحی و حمید سوریان


حمید محمد سوریان ریحانپور

مراسم تقدیر از قهر مانان المپیک (محمد بنا)

مراسم تقدیر از قهر مانان المپیک (حمید سوریان)

حمید سوریان 


موضوعات مرتبط: عکسهای حمید سوریان
[ پنجشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 9:27 ] [ H_A ]

سلام دوستان عزیز امید وارم حال واحوالتون خوب باشه و همتون توی همه ی مراحل زندگی موفق باشید امروز می خوام براتون از یه پهلوون بگم پهلوونی که امید وارم همانند اون توکشورمون زیاد تر بشه می دونم خیلی ها برای آقای سوریان وب زدند ودرموردش نوشتند به همه ی اونها تبریک میگم چون واقعا به عشق کسی اون درست کردند که ارزشش روداره من نمی گم به ایشون وشخصیتشون علاقه دارم من نمی گم طرفدار ایشون هستم بلکه میگم نسبت به ایشون تعصب دارم وتنها چیزی که من رو از کوره در میاره بی احترامی وتوهین به ایشونه

[ پنجشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 9:25 ] [ H_A ]

تیم فرنگی‌جوانان با کسب سه مدال نقره و برنز طاهری، بویری و زیدوند چهارم جهان شد

 

به گزارش سایت www.soori.ir

 

در پایان رقابتهای کشتی فرنگی قهرمانی جوانان جهان که  روزهای 17 و 18 شهریور ماه در شهر پاتایای تایلند برگزار شد، تیم ایران صاحب یک مدال نقره توسط رامین طاهری در وزن 60 کیلوگرم و دو مدال برنز توسط مهدی زیدوند و پیام بویری در وزنهای 66 و 74 کیلوگرم شد و با کسب مقام چهارم جهان همان عنوان دوره گذشته که در رومانی با کسب سه مدال نقره و برنز به دست آمده بود را تکرار کردند.

 

بر این اساس در پایان این رقابتها تیم ایران با کسب 32 امتیاز چهارم شد، کشورهای آذربایجان با 40 امتیاز، روسیه با 38 و ترکیه با 38 امتیاز دوم و سوم شدند. روسها به دلیل تعداد بیشتر مدال نقره در جایگاه دوم قرار گرفت. تیم ایران سال گذشته در رومانی به مقام هشتم جهان رسیده بود.

 

نفر سوم آسیا حذف شد

در وزن 50 كيلوگرم اشكان قلي كياني که در مسابقات قهرمانی آسیا در آلماتی قزاقستان مدال برنز را کسب کرده بود با نظر کادرفنی در ترکیب تیم ملی قرار گرفت تا شاید در میدان جهانی بهتر ظاهر شود اما این کشتی‌گیر جوان که اولین میدان جهانی را تجربه می‌کرد با یک پیروزی و دو شکست بدون کسب مدال حذف شد، قلی کیانی در دور نخست مقابل مراد بازاروف از آذربايجان با نتايج 1- صفر و 4- صفر شكست خورد اما با توجه به حضور اين كشتي‌گير در ديدار پاياني وي به گروه شانس مجدد رفت وي در گروه شانس مجدد با نتايج 4- صفر و 1- صفر از سد هيوك جئون از كره جنوبي گذشت. اما بعلت حضور كشتي‌گير رژيم اشغالگر قدس در ديدار رده‌بندي اشكان قلي كياني مقابل تولگان كاراتاش از تركيه با نتايج صفر- 1، 2- صفر و صفر- 8 شكست خورد تا شانسي براي كسب مدال برنز نداشته باشد. در اين وزن كشتي‌گيران آذربايجان و روسيه به ترتیب اول و دوم شدند.

 

مردانی نتوانست از عنوان عبدولی دفاع کند

سال گذشته در وزن 55 كيلوگرم سامان عبدولی کشتی‌گیر اندیمشکی با کسب مدال نقره به کار خود پایان داد، اما امسال کادرفنی به مهرداد مردانی دیگر کشتی‌گیر مستعد خوزستانی که عنوان قهرمانی آسیا را در کارنامه قهرمانی خود داشت میدان دادند تا در تایلند خودی نشان دهد ولی وی با بدشانسی دستش از رسیدن به مدال کوتاه ماند، مردانی در دور نخست در 2 تایم و با نتیجه (3 بر صفر) و (5 بر 3) مقابل آلکساندر آستاپوویچ از بلاروس به پیروزی رسید و در دور دوم هم کشتی‌گیر تاجیکستانی را شکست داد و راهی یک‌چهارم نهایی شد. وی در اين مرحله به مصاف نيكولاي ويچف از بلغارستان رفت و در سه تايم مغلوب اين كشتي‌گير شد. در تايم سوم اين مسابقه در حالي كه مرداني در خاك حريف بلغار بود و وقت مسابقه به اتمام رسيده بود داوران با توجه به اعتراض مربي بلغارستان فيلم را بازبيني كردند و رأي به برتري كشتي‌گير بلغار دادند كه اين موضوع موجب اعتراض مرداني و چمن‌گلي سرمربي تيم ايران شد كه در نهايت داوران به سرمربي تيم ايران كارت قرمز دادند و مرداني را نيز ديسكاليفه كردند. در این وزن نمایندگان آذربایجان و مولداوی به مقام اول و دوم رسیدند.

 

طاهری به نقره راضی شد

در وزن 60 كيلوگرم رامين طاهري کشتی‌گیر با انگیزه شهرستان ایذه از استان خوزستان که اسب خود را برای قهرمانی کسب کرده بود پس از رسیدن به فینال در مسابقه نهایی در مبارزه‌ای یکطرفه مغلوب حریف روسیه‌ای شد و با کسب مدال نقره به کار خود پایان داد، طاهری پس از استراحت در دور نخست در دور دوم با نتايج 1- صفر و 3- صفر راموس داجيس از ليتواني را شكست داد. وي در دور سوم نيز 7- صفر و 1- صفر چئول جئونگ از كره جنوبي را مغلوب کرد و به مرحله نيمه نهايي راه يافت. طاهري در مرحله نيمه نهايي جس سيلك از آمريكا را با نتايج 4- 2 و 1- صفر شكست داد و به ديدار فينال راه يافت. طاهري در ديدار فينال با نتايج  1- صفر و 2- صفر مغلوب زائور كابالوف از روسيه شد و به مدال نقره دست يافت.

 

قهرمان دو دوره آسیا برنز جهان را دریافت کرد

در وزن 66 کیلوگرم مربیان این فرصت را در اختیار مهدی زیدوند کشتی‌گیر با انگیزه اندیمشکی که دو مدال طلای جوانان آسیا را در این وزن دارد دادند تا شاید با دریفات مدال به کارش خاتمه بدهد بر این اساس زیدوند که سال گذشته در جهانی رومانی هشتم شده بود این بار با اشتباهات کمتری به مبارزه پرداخت و در نهایت با 5 پله صعود با کسب مدال برنز به کارش خاتمه داد، زیدوند پس از استراحت در دور نخست در دور دوم در 2 تایم و با نتایج (3 بر صفر) و (2 بر صفر) ارسلان اوراشف از ترکمنستان را شکست داد، اما در دور سوم در 2 تایم مغلوب علی‌یف از آذربایجان شد و به دليل حضور اين كشتي گير در ديدار فينال، زيدوند به گروه بازنده ها رفت. وي در اين گروه ابتدا كشتي گيري از آلمان را شكست داد سپس در دو تايم و با نتايج 2- صفر و 2- 1 از سد حريف مصري گذشت. زیدوند در دیدار رده بندی در سه تایم با نتیجه 9 بر 3داويد فيهر از مجارستان را مغلوب کرد و صاحب مدال برنز شد. در این وزن کشتی گیران آذربایجان و روسیه اول و دوم شدند.

 

نایب قهرمان آسیا، سوم جهان شد

در وزن 74 كيلوگرم کادرفنی این فرصت را به پيام بويري دیگر کشتی‌گیر شهرستان ایذه در استان خوزستان که مدال نقره جوانان آسیا را نیز در کارنامه خود داشت دادند تا در میدانی بالاتر بتواند خوی نشان دهد و گرچه این کشتی‌گیر خوزستانی از انگیزه بالایی برای رسیدن به مدال جهانی برخوردار بود و می‌توانست حتی یکپای فینال باشد ولی در نهای با کسب مدال برنز به کار خود پایان داد، بویری برای رسیدن به مدال برنز جهان در دور نخست با نتايج 2- صفر و 3- صفر از سد اولدريش وارگا از چك گذشت اما در دور دوم و در يك كشتي نزديك با نتايج صفر- 1، 1- صفر و صفر- 1 مغلوب كازبك كيلوف از بلاروس شد اما با توجه به حضور اين كشتي گير در ديدار فينال وي نيز به گروه بازنده‌ها رفت. بویری در اين گروه در ديدار نخست تاكاهارو ناكامورا از ژاپن را با نتايج 4- 3 و 3- صفر شكست داد، سپس در ديدار دوم نيز با نتيجه 6- صفر و 1- صفر جردن اسپيلر از آمريكا را مغلوب کرد و به ديدار رده‌بندي راه يافت.  وي در ديدار رده‌بندي مقابل عظمت كاستوبايف از قزاقستان با نتايج صفر- 1، 1- صفر و 3- 1 به پیروزی دست یافت و صاحب مدال برنز شد. در این وزن کشتی‌گیران بلاروس و گرجستان اول و دوم شدند.

 

افت علیاری و حذف از مسابقات

مجید علیاری کشتی‌گیر با اخلاق شهریاری که با کسب عنوان سومی آسیا برای دفاع از عنوان پنجم سال گذشته خود در وزن 84 کیلوگرم گام به میدان نهاده بود نه تنها نتوانست به مدالی دست پیدا کند بلکه با حذف از گردونه رقابت حتی نتوانست جواب اعتماد مربیان را بدهد، علیاری در دور نخست در 3 تایم و با نتیجه یک بر 2 از کریستین فورملا از لهستان شکست خورد و با توجه به شكست اين كشتي گير در دورهاي بعدي، از دور رقابت‌ها كنار رفت. در این وزن کشتی گیران ترکیه و اوکراین اول و دوم شدند.

 

قهرمان آسیا در حسرت کسب مدال جهانی

در وزن 96 كيلوگرم سامان نوروزي کشتی‌گیر کردستانی که در رقابت‌های قهرمانی آسیا در قزاقستان عنوان قهرمانی را به دست آورده بود این امیدواری را به کادرفنی داد تا در میانی مهمتر نیز شانس کسب مدال باشد و با قرار گرفتنش در ترکیب تیم‌ملی در جهانی تایلند امیدوارانه برای کسب مدال گام به میدان نهاد اما در نهایت بدون کسب مدال به کار خودپایان داد، نوروزی در دور نخست با نتايج 7- صفر و 6- صفر از سد تتسويا تاناكا از ژاپن گذشت اما در دور دوم با نتايج مشابه 2 بر صفر مغلوب پتر اوهلر از آلمان شد و با توجه به حضور اين كشتي گير در ديدار فينال وي نيز به گروه شانس مجدد رفت. نوروزي در اين گروه ابتدا با نتايج 1- صفر ، صفر- 2 و 1- صفر ونهائو شي از چين را شكست داد اما در ديدار بعد مقابل ياكوبي كاجايا از گرجستان با نتايج 1- صفر و 4- صفر مغلوب شد و از دور رقابت ها كنار رفت. در اين وزن كشتي گيران لیتوانی و آلمان به مقام های اول و دوم رسیدند.

 

متودیف سد راه قهرمان آسیا شد

در وزن 120 کیلوگرم کادرفنی این اعتماد را به مهدی پورشیخ کشتی‌گیر مازندرانی قهرمان جوانان آسیا کردند و معتقد بودنی وی اگر اول نشود ولی توان کسب مدال را دارد اما جو سنگین مسابقات و دلایل دیگر دست به دست هم داد و در نهایت نماینده وزن آخر کشورمان بدون کسب مدال به کارش خاتمه داد، پورشیخ پس از استراحت در دور نخست در دور دوم مغلوب میلوسلاو متودیف از بلغارستان شد و با توجه به شكست اين كشتي‌گير در دورهاي بعد پورشيخ نيز از دور رقابت‌ها كنار رفت. در این وزن کشتی گیران مجارستان و گرجستان در جایگاههای اول و دوم قرار گرفتند.

 

رقابتهای کشتی آزاد قهرمانی جوانان جهان روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده در تایلند برگزار می شود.

منبع:سایت www.soori.ir

[ پنجشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 8:52 ] [ H_A ]

دکتر رامین اميرساسان: انگيزه‌اي براي ادامه همكاری با فدراسيون كشتي را ندارم

دکتر رامین اميرساسان: انگيزه‌اي براي ادامه همكاری با فدراسيون كشتي را ندارم

مربي تغذيه و ريكاوري تيم‌هاي ملي كشتي آزاد و فرنگي مي‌ گويد: علم زماني در ورزش نهادينه مي‌شود كهمشاوران علمي نيز همانند مربيان كادر فني از جايگاه حقوقي برخوردار باشند و فقط زمان كار به حضور آنها احساس نياز نشود.

دكتر رامين امير ساسان با بيان اين كه علم زماني در ورزش ايران نهادينه مي‌شود كه نقش و جايگاه مشاورين علمي در فدراسيون‌ها تعريف شده باشد، تصريح كرد: اگر هر فدراسيوني داراي كميته‌ علمي مجزا كه متشكل از متخصصان تغذيه، روانشناسي، فيزيوتراپ، ماساژور آسيب شناس و غيره باشد و آن كميته‌ همانند ساير كميته‌ها از جايگاه حقوقي برخوردار باشد، بدون شك در اين صورت مي‌توان علم را به معناي واقعي در ورزش نهادينه كرد و براي المپيك بعدي برنامه‌ريزي اصولي و درستي انجام داد. اين در حالي است كه در برهه كنوني جايگاه متخصصان در فدراسيون‌ها به صورت سليقه‌اي است و از جايگاه مشخصي برخوردار نيستند.

وي افزود: جايگاه متخصصان و مشاورين علمي در ورزش ايران فقط زمان برگزاري اردوهاي آماده سازي و مسابقات حساس و مهم است. در حقيقت به اندازه مسئوليت و وظيفه‌اي كه بر روي دوش آنها گذاشته‌ مي‌شود زمان تقسيم غنايم (حقوق و پاداش) توجه خاصي به آنها نمي‌شود و همانند مربيان از جايگاه حقوقي خاصي برخوردار نيستند.عضو هيات علمي دانشگاه تبريز با تاكيد بر اين نكته كه هنوز ضرورت استفاده از مشاورين علمي در فدراسيون‌ها احساس نشده است، گفت: در المپيك امسال كساني به عنوان كادر پزشكي در قالب پزشك يا فيزيوتراپ راهي مسابقات شده بودند كه ورزشكاران هيچ شناختي از آنها نداشتند و به راحتي نمي توانستند با آنها ارتباط برقرار كنند، در حالي كه اگر نفرات اعزامي از سال‌ها قبل در كنار تيم‌هاي المپيكي بودند شرايط بهتري از لحاظ برقراري ارتباط با ورزشكاران داشتند.

امير ساسان ادامه داد: هيچ فدراسيوني با مشاورين علمي به صورت رسمي قرارداد منعقد نمي‌كند و فقط زمان احساس نياز به آن مشاور ظرف مدت يك يا دو ماه نزديك مسابقات از وجود وي استفاده مي‌كنند و پس از پايان مسابقات ديگر تكليف آن مشاور براي ادامه همكاري مشخص نيست. هر چند نياز به استفاده از مشاورين علمي در برهه كنوني در تمام فدراسيون‌ها احساس شده است، اما متاسفانه نياز فقط در قالب پزشك و فيزيوتراپ خلاصه شده و ساير تخصص‌ها گمنام مانده‌اند، به طوري كه در المپيك امسال نيز ديديم كادر پزشكي اعزامي فقط پزشك و فيزيوتراپ بودند در حالي كه نبود متخصصان تغذيه و روانشناس كاملا احساس مي‌شد.

وي خاطر نشان كرد: فدراسيون پزشكي درست است در تمام زمينه‌هاي علمي متخصص دارد، اما چند درصد از فدراسيون‌ها و تيم‌هاي ملي از متخصصان تغذيه، روانشناسي و طب ورزشي فدراسيون استفاده مي‌كنند؟ در حقيقت چون متخصصان همانند مربيان داراي جايگاه مشخصي از لحاظ بعد حقوقي ندارند و حمايت مالي نمي‌شوند انگيزه‌اي نيز براي همكاري با فدراسيون‌ها ندارند، لذا تصور مي‌كنم با اين وضعيت هيچ وقت نتوانيم علم را در ورزش نهادينه كنيم.

امير ساسان گفت: اين كه يك متخصص بخواهد چند رشته را تحت پوشش قرار دهد، به طور قطع عملكرد موفقي نخواهيم داشت. زماني مي‌توانيم به تمام رشته‌ها نگاه علمي داشته باشيم كه هر فدراسيوني از متخصص مجزاي آن رشته برخوردار باشد نه اين كه متخصص تغذيه كشتي بخواهد براي رشته واليبال يا وزنه‌برداري نيز نسخه يكساني از لحاظ تغذيه تجويز كند.

مربي تغذيه ريكاوري تيم‌هاي كشتي آزاد و فرنگي در پايان با اشاره به اين كه ديگر انگيزه‌اي براي ادامه همكاري با فدراسيون كشتي را ندارد، تاكيد كرد: به رغم اين كه در المپيك بيشترين بار سنگين كار بر دوش من بود و انتظار كسب مدال از جانب من بيشتر از كادر فني بود، اما از زمان رياست حجت الله خطيب تاكنون نه قراردادي با من بسته شده و نه حقوقي دريافت كرده‌‌ام و اين مساله سبب شده تا ديگر انگيزه‌اي براي ادامه همكاري با فدراسيون كشتي نداشته باشم.

منبع:سایت www.soori.ir

[ چهارشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 20:4 ] [ H_A ]

حمید سوریان نابغه کشتی فرنگی ایران و جهان است. مردی که امروز شش مدال طلای المپیک و جهان را در کارنامه دارد با کلکسیونی از افتخارات ناب و بی نظیر. اما همچنان متواضع و دوست داشتنی است. بخشی از گفتگوی خواندنی حمید سوریان را باهم می‌خوانیم.

 

بعد از المپيك شنيديم حميد سوريان رسانه‌ها را تحريم كرد و نمي‌خواست با هيچ رسانه‌اي صحبت كند. دليل اين مساله چه بود؟

 

اينكه من رسانه‌ها را تحريم كردم، نبوده. من از مدت‌ها قبل از المپيك كمتر صحبت مي‌كردم و تمركزم را روي المپيك گذاشتم. سعي مي‌كردم براي اين كار كمتر وقت بگذارم چون حس مي‌كردم بايد براي المپيك بيشتر از قبل وقت بگذارم. به همين دليل كمتر سعادت داشتم با مطبوعات و رسانه‌ها صحبت كنم اما الان شرايط فرق مي‌كند و تا جايي كه بتوانم در خدمت رسانه‌ها هستم.

 

قبول داري اگر آن زمان و در پكن مدال المپيك مي‌گرفتي، با سوريان الان خيلي فرق داشتي؟ شايد آن موقع مي‌گفتي من كه طلاي جهان را گرفتم، طلاي المپيك را هم به افتخاراتم اضافه كردم، ديگر بمانم براي چه...

 

طبيعي است. آن زمان شرايط سني‌ام فرق مي‌كرد. الان شرايط جور ديگري است. من الان مثلا مي‌توانم در المپيك بعدي كه 31 سال دارم، باشم و شايد در بهترين حالت در المپيك بعدش، چون مثلا تايمازوف در اين المپيك با 34 سن كشتي گرفت و قهرمان شد يا يوردانف در 37 سالگي به مدال طلا رسيد اما من در 20 سالگي و وقتي جوانان بودم رفتم مسابقات بزرگسالان طلا گرفتم. بعد از آن هم همين روند ادامه داشت اما المپيك پكن برايم دلسردي به وجود آورد كه در نتيجه خدا كمك كرد و نتيجه زحمات حرفه‌اي‌ام را گرفتم.

 

وقتي طلاي المپيك را گرفتي، در دل خودت نگفتي من با وجود 5 طلاي جهان و يك طلاي المپيك در ايران بالاتر از همه هستم؟!

 

به هيچ وجه... اصلا چنين حسي نداشتم و نخواهم داشت. اين به معناي پايان دوران ورزشي مي‌شود و اصلا به لحاظ اخلاقي قشنگ نيست. من براي ثابت كردن خودم به ديگران ورزش نكردم. من سرباز مملكتم هستم و به خاطر كشورم و مردم ايران تلاش كردم. 15 مرداد وقتي كه طلاي المپيك را گرفتم هم چنين چيزي را به راحتي لمس كردم و احساس خوبي داشتم كه مردم كشورم خوشحال شدند. احساس خوبم تنها براي مردم و كشورم بود و قهرماني المپيك براي خودم عادي و طبيعي بود چون من هزاران بار در اين 4 سال در خواب ديده بودم كه روي اين سكو قرار مي‌گيرم. من حتي خواب فينال با روشن بايراموف را ديدم و مطمئن بودم او را مي‌برم.

 

به خاطر خوابي كه ديدي مطمئن بودي بايراموف را مي‌بري؟

بله. اين مساله خيلي تاثيرگذار بود. من بارها و بارها در ذهنم با بايراموف كشتي گرفتم. شايد هزاران بار در ذهنم اين اتفاق افتاده بود و عين آن هزار بار هم برنده بودم. به خاطر همين زماني كه آمدم و به بايراموف دست دادم مي‌دانستم كه مي‌برم.

بايراموف در اين مسابقات مقابل همه حريفانش از يك فن خاص استفاده كرد و با همان هم همه حريفانش را برد اما جلوي حميد سوريان نتوانست موفق باشد...

من حتي فن‌هايش را مي‌دانستم. مي‌دانستم در كدام فن شگرد دارد و تو حلق و ركبي خاك شد. همانطور كه در خواب ديده بودم.

 

چند ماه قبل از اعزام به المپيك آقای ناصر نوربخش به كادر‌فني اضافه شد كه ظاهرا اين مساله هم خواسته شما بود. اين مساله را هم در خواب ديده بودي يا ... ؟

(مي‌خندد) نه اين را خودم خواستم، در بيداري. بگذاريد واقعيت‌ها را بگويم. چند ماه قبل از المپيك، روزهاي خيلي سختي را پشت سر مي‌گذاشتم. آن روزها خيلي فكر مي‌كردم كه در نهايت به خودم گفتم اگر اين اتفاق بيفتد و نوربخش با من كار كند مي‌توانم نتيجه بگيرم. شب‌هاي زيادي را با اين فكر مي‌گذراندم. شايد باور نكنيد اما حتي فكر مي‌كنم اگر نوربخش سال 2008 در كنار من بود مي‌توانستم طلاي المپيك پكن را هم بگيرم چون من قبل از اين، 3 سال با نوربخش كار كرده بودم و روش كار و تمرينش را مي‌دانستم. به همين دليل از بنا خواستم نوربخش را بياورد. بنا هم از بزرگي‌اش بود كه قبول كرد. واقعا مي‌گويم بنا جدا از بحث اخلاقي و نظم و انضباط، واقعا انسان بزرگي است و سعي كرد بهترين شرايط را براي من به وجود بياورد. وقتي گفتم مي‌خواهم نوربخش به اردو بيايد و اختصاصي با من كار كند، پذيرفت. اين خواسته من براي اواخر سال 90 و قبل از گرفتن سهميه بود كه خدا را شكر توانستم در نخستين قدم سهميه را بگيرم.

 

قبل از المپيك ما مصاحبه‌اي با محمد بنا داشتيم كه اين مساله را مطرح كرديم. آن زمان آقاي بنا گفته بود كسي بهتر از سوريان در ايران نداريم، واقعا هيچ كس مثل او نيست و بدون شك حميد در لندن طلا مي‌گيرد كه خوشبختانه حرف آقاي بنا هم درست از آب درآمد...

آن زمان آقاي بنا اتفاقا به خاطر اينكه مي‌دانست همه فكر مي‌كنند محمد بنا، شما را جور ديگري و مثل پسر خودش دوست دارد، گفت كاش يكي همطراز سوريان داشتيم تا او را كنار بگذارم، حتما اين مساله را به خودت هم گفته...

بله.

 

چرا؟ اين به خاطر آن ترسي است كه در موردش صحبت مي‌شد يا به خاطر ذهنيتي كه حميد سوريان در خيلي‌ها به وجود آورده بود؟

نه، واقعيت اين است كه بايد بگويم من قلبا آقاي بنا را دوست دارم و شخصا ارتباط و احساسم فراتر از استاد و شاگردي است. بنا مثل پدر دلسوزي است كه جدا از بحث ورزش، معلم اخلاق خوبي در زندگي خود من هم محسوب مي‌شود. آقاي بنا يكسري درس به من و البته بقيه بچه‌ها داد كه نمي‌توانستم هيچ جا اين درس‌ها را ياد بگيرم. اينها و راهنمايي‌هايي كه كرده، برايم خيلي ارزشمند است. او مثل پدر با بچه‌ها رفتار مي‌كرد.

 

- بنا مي‌گويد سوريان حرف هيچ كس را متوجه نمي‌شود، جز من؟

دقيقا. خيلي وقت‌ها من بحث مي‌كردم، خيلي وقت‌ها ايشان مرا قانع مي‌كرد. مثلا همانطور كه قبلا گفتم من قبل از المپيك مي‌دانستم اگر با نوربخش كار كنم نتيجه مي‌گيرم كه آقاي بنا محبت كرد و اين مساله را پذيرفت چون مي‌دانست من به اين مساله اعتقاد دارم. نهايتا ايشان هم به شخص من و هم به بقيه بچه‌ها محبت داشتند. دلايل مختلفي هم وجود دارد كه كشتي فرنگي اينقدر پيشرفت مي‌كند و مي‌آيد بزرگترين كار را در كل ورزش ايران انجام مي‌دهد. دليل اين كار هم علاوه بر لطف خدا، همدلي، اتحاد خيلي بالا، نظم و انضباط بود كه آقاي بنا در اردو حاكم كرده بود چون ما به صورت انفرادي هم با مربيان كار مي‌كرديم و براي اين مساله برنامه ريزي خيلي خوبي هم صورت گرفته بود.

 

مربيان تيم هم كه بهترين‌هاي اين رشته به حساب مي‌آيند؟

بله، مربيان تيم ملي به صورت اختصاصي با بچه‌ها كار مي‌كردند. مثلا جمشيد خيرآبادي با نوروزي بود، رسول جزيني روي قاسم رضايي كار مي‌كرد و من هم با خود آقاي بنا. هماهنگي و مديريت اين قضيه و البته تمرين‌هاي منسجم و منظم بود كه ما را به اينجا رساند. من در اين 10 ماه كه در اردو بودم، بين اردوها 4-3 روز خانه مي‌رفتم و در كنار خانواده‌ام بودم اما بنا از من كه كشتي‌گير بودم، كمتر استراحت مي‌كرد و كمتر به خانه مي‌رفت تا راهنمايي 6 ورزشكار را انجام بدهد.

 

الان همه اصرار دارند بنا بماند و با تيم كار كند. خيلي‌ها معتقدند كشتي فرنگي بدون بنا نمي‌تواند افتخارآفريني كند و شايد بعضي كشتي‌گيران هم در نبود بنا، كنار بكشند؟

ان‌شاءا... مسوولان ورزش اين اشخاص ارزشمند را حفظ كنند اما بودن يا نبودن بنا مثل بودن يا نبودن من است...

 

يعني تصميم داري ديگر كشتي نگيري؟!

هنوز راجع به ورزشم تصميم نگرفته‌ام اما بنا اينقدر عاشق كشورش است كه چه من باشم، چه نباشم مي‌ماند. اين انتظاري است كه مردم از بنا دارند و بنا هم جزو افرادي است كه به خواسته مردم كشورش پاسخ مثبت مي‌دهد.  نظرت در مورد نتایج تیم ملی کشتی آزاد چیست؟

آنها هم، همه اين فاكتورها را داشتند و من فكر مي‌كنم كشتي آزاد هم نتايج خوبي گرفت. درست است كه كشتي فرنگي صاحب 3 مدال طلا شد اما كشتي آزاد هم 3 مدال‌ آورد، يك نقره و 2 برنز كه خيلي ارزشمند است و بهتر از نتيجه المپيك پكن است كه تنها يك برنز گرفتند.

 

اما به هر حال از كشتي آزاد انتظار بيشتري مي‌رفت. در المپيك پكن كشتي فرنگي هم هيچ مدالي نداشت اما در لندن 3 طلا آورد؟

دليل اين است كه بنا براي كشتي فرنگي 10 سال زحمت كشيده اما خادم تنها 6 ماه هدايت و رهبري اين تيم را به عهده داشت كه با اين حال نتايج خوبي گرفت. اما به هر حال باز هم فرصت تيم فرنگي بيشتر بود و با آرامش بيشتري كار مي‌كرد. غلام محمدي خيلي براي اين تيم زحمت كشيد اما خادم تاثير زيادي روي اين تيم و حتي تيم فرنگي داشت. من شخصا مي‌گويم مدال را مديون خادم هم هستم.

 منبع:سایت www.soori.ir

[ چهارشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 19:51 ] [ H_A ]

پیکارهای چهار وزن نخست مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جوانان جهان برگزار شد که نمایندگان کشورمان در نهایت صاحب یک مدال نقره و یک برنز شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مسابقات چهار وزن نخست کشتی فرنگی قهرمانی جوانان جهان در حالی در شهر پاتایای تایلند برگزار شد که تیم ایران توانست توسط رامین طاهری در وزن 60 کیلوگرم و پیام بویری در وزن 74 کیلوگرم به یک مدال نقره و یک برنز دست یابد.

رده‌بندی انفرادی چهار وزن نخست این رقابت‌ها به شرح زیر است:

50 کیلوگرم:
1- مراد بازاروف (آذربایجان) 2- آرتور لابازانوف (روسیه) 3- ماسیاس سوتو (مکزیک) و تولگاهان کاراتاش (ترکیه) 5- واسیلی سیموننکو (اوکراین) و آندری تساریوک (رژیم اشغالگر قدس) 8- اشکان قلی‌کیانی (ایران)

60 کیلوگرم:
1- زائور کابالویف (روسیه) 2- رامین طاهری (ایران) 3- جس سیلیک (آمریکا) و انس باشار (ترکیه) 5- رامونش داجیس (لیتوانی) و جاکوب سرکوفسکی (لهستان)

74 کیلوگرم:
1- کازبک کیلوف (بلاروس) 2- تورنیکه ژاماشویلی (گرجستان) 3- پیام بویری (ایران) و کارپت چالیان (ارمنستان) 5- عظمت کاستوبایف (قزاقستان) و اسماعیل کوچاسلان (ترکیه)

96 کیلوگرم:
1- ویلیوس لائورینایتیس (لیتوانی) 2- پتر اوهلر (آلمان) 3- مارتین نیلسن (نروژ) و لاکوبی کاجایا (گرجستان) 5- میکائیل نایبرگ (سوئد) و سمیر ولوشانین (اوکراین) 7- سامان نوروزی (ایران)

رقابتهای چهار وزن دوم کشتی فرنگی جوانان جهان نیز از صبح امروز چهارشنبه در شهر پاتایای تایلند آغاز می شود.

به نقل از مهر

[ چهارشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 13:1 ] [ H_A ]
مهدی دزفولی فرنگی کار وزن 84 کیلوگرم تیم کشتی ناشنوایان ایران موفق شد نخستین مدال طلای کشورمان در رقابت‌های جهانی بلغارستان را به دست آورد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در نخستین روز از سومین دوره مسابقات کشتی قهرمانی ناشنوایان جهان در بلغارستان، مهدی دزفولی فرنگی کار وزن 84 کیلوگرم موفق شد نخستین مدال طلای تیم ایران را بدست آورد.

دزفولی در مسابقه فینال برابر حریفی از ارمنستان قرار گرفت که در دو تایم متوالی با نتایج 6 بر صفر و 4 بر صفر حریف خود را شکست داد و بر سکوی قهرمانی ایستاد.

نمایندگان کشورمان در دیگر اوزان مسابقات کشتی فرنگی ناشنوایان جهان نیز به میدان رفتند که ملی پوشان اوزان 66 و 120 در رده پنجم قرار گرفتند و نماینده وزن 55 کیلوگرم کشورمان نیز در دور نخست حذف شد.

مراسم وزن کشی مدعیان اوزان 60، 74 و 96 کیلوگرم کشتی فرنگی ناشنوایان جهان نیز امشب در صوفیه بلغارستان برگزار می شود و این فرنگی کاران از فردا پنجشنبه به مصاف حریفان خود می روند.

مهدی دزفولی فرنگی کار وزن 84 کیلوگرم تیم کشتی ناشنوایان ایران موفق شد نخستین مدال طلای کشورمان در رقابت‌های جهانی بلغارستان را به دست آورد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در نخستین روز از سومین دوره مسابقات کشتی قهرمانی ناشنوایان جهان در بلغارستان، مهدی دزفولی فرنگی کار وزن 84 کیلوگرم موفق شد نخستین مدال طلای تیم ایران را بدست آورد.

دزفولی در مسابقه فینال برابر حریفی از ارمنستان قرار گرفت که در دو تایم متوالی با نتایج 6 بر صفر و 4 بر صفر حریف خود را شکست داد و بر سکوی قهرمانی ایستاد.

نمایندگان کشورمان در دیگر اوزان مسابقات کشتی فرنگی ناشنوایان جهان نیز به میدان رفتند که ملی پوشان اوزان 66 و 120 در رده پنجم قرار گرفتند و نماینده وزن 55 کیلوگرم کشورمان نیز در دور نخست حذف شد.

مراسم وزن کشی مدعیان اوزان 60، 74 و 96 کیلوگرم کشتی فرنگی ناشنوایان جهان نیز امشب در صوفیه بلغارستان برگزار می شود و این فرنگی کاران از فردا پنجشنبه به مصاف حریفان خود می روند.

به نقل از مهر

[ چهارشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 12:59 ] [ H_A ]

کهکشان فوتبال دروغین بود؛ کهکشان یعنی مردان المپیک

یک موقع‌هایی باید اعتراف کنی. باید بايستی، باید لنز نگاه به واقعیت را عوض کنی و همه آن چیزهایی که در رتبه نخست علائقت هست و عاشقش هستی را کنار بگذاری و به "حقیقت" همانطور که وجود دارد "حقیقی" نگاه کنی.

و ...


ادامه مطلب
[ چهارشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 12:25 ] [ H_A ]


رييس‌جمهور در حكمي، نشان درجه يك شجاعت را به محمد بنا ـ مربي كشتي فرنگي ايران ـ به پاس زحمات ثمربخشش در به اهتزاز درآوردن پرچم پرافتخار كشورمان با كسب عناوين قهرماني كشتي فرنگي در عرصه جهاني اعطا كرد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون کشتی، متن حكم محمود احمدي‌نژاد به شرح زير است:

بسم الله الرحمن الرحيم

جناب آقاي محمد بنابر اساس اصل «129» قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران و به پاس لياقت، شايستگي و تلاشهاي ثمربخش جنابعالي در به اهتزاز درآوردن پرچم پرافتخار كشورمان با كسب عناوين قهرماني كشتي فرنگي در عرصه جهاني،‌ مفتخر به دريافت نشان درجه يك شجاعت مي‌شويد.

 

[ چهارشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 12:22 ] [ H_A ]
مربی تیم کشتی آزاد جوانان کشورمان در آستانه اعزام این تیم به رقابتهای جهانی 2012 تایلند گفت: سطح کمی و کیفی پیکارهای جهانی را به هیچوجه نمی‌توان با میادین آسیایی و افتخارات قاره‌ای قیاس کرد.

عباس حاج کناری در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن بیان این مطلب افزود: ماه‌هاست که آزادکاران جوان در اردوهای آماده سازی هستند و در طول این مدت تمام سعی و تلاش ما به کسب موفقیت در رقابت‌های جهانی معطوف بود. این کشتی گیران در این مدت در رقابت‌های آسیایی و همچنین چندین تورنمنت بین المللی حضور یافتند، اما رقابت‌های جهانی تایلند میدان متفاوتی است و جای اثبات توانمندی‌هاست.

وی با مطلوب ارزیابی کردن وضعیت ملی پوشان اعزامی به رقابت‌های جهانی گفت: خوشبختانه تمامی آزادکاران اعزامی در شرایط مطلوب جسمی و روحی قرار دارند و اگر اتفاق خاصی نیافتد، می توان به مدال آور تمامی این جوانان امیدوار بود. البته حریفان اصلی ما نیز در این مدت بیکار نبودند و مطمئنا حساب ویژه ای روی تک تک نفرات ما باز کرده اند.

قهرمان پیشین کشتی جهان تصریح کرد: کشتی همواره با اتفاقات غیر قابل پیش بینی همراه است که خوشبینانه ترین معادلات را نیز بر هم می زند. نمونه این بدشانسی ها و اتفاقات تلخ در المپیک 2012 لندن گریبان تیم ملی کشتی آزاد را گرفت و باعث شد برخی ملی پوشان ما در عین ناباوری از کسب مدال محروم شدند.

حاج کناری ادامه داد: برخورد با قرعه‌های سخت یکی از مهمترین بدشانسی های احتمالی کشتی گیران ما در رقابتهای جهانی تایلند خواهد بود که امیدوارم با چنین قرعه هایی روبرو نشویم. هر چند تمامی بچه های ما به خوبی برای مبارزات سخت و حساس این میدان جهانی مهیا شده اند، اما گاهی اوقات باز هم ممکن است گرفتار این سختی های غیر قابل انکار شویم.

این مربی جوان مازنی به حفظ و حمایت این کشتی گیران اشاره کرد و گفت: تمامی این ملی پوشان و کشتی گیران حاضر در اردوی جوانان که به عنوان حریف تمرینی در کنار نفرات اصلی حضور داشتند، سرمایه های ملی ما محسوب می شوند که باید به خوب مورد حمایت قرار گیرند. متاسفانه بارها دیده شده کشتی گیران جوان و آینده دار به دلیل همین بی توجهی ها از عرصه قهرمانی دور شدند و در عین شایستگی نتوانستند به جایگاه اصلی خود برسند.

وی در خاتمه به حریفان اصلی آزادکاران کشورمان در رقابت‌های جهانی 2012 تایلند اشاره کرد و گفت: نگاه ما به تمامی حریفان یکسان است و هیچگاه نباید کسی را دست کم گرفت، اما به هر حال طبق توانمندی تیم های شرکت کننده می توان روسیه، آذربایجان و گرجستان را به عنوان حریفان اصلی قلمداد کرد. ضمن اینکه برخی تک ستاره های تیم های مختلف مثل مجارستان، بلغارستان و .... نیز می توانند برای بچه های ما مشکل ساز شوند.

تیم کشتی آزاد جوانان ایران بامداد فردا برای حضور در رقابت‌های کشتی قهرمانی جوانان جهان راهی پاتایای تایلند می شود.

مربی تیم کشتی آزاد جوانان کشورمان در آستانه اعزام این تیم به رقابتهای جهانی 2012 تایلند گفت: سطح کمی و کیفی پیکارهای جهانی را به هیچوجه نمی‌توان با میادین آسیایی و افتخارات قاره‌ای قیاس کرد.

عباس حاج کناری در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن بیان این مطلب افزود: ماه‌هاست که آزادکاران جوان در اردوهای آماده سازی هستند و در طول این مدت تمام سعی و تلاش ما به کسب موفقیت در رقابت‌های جهانی معطوف بود. این کشتی گیران در این مدت در رقابت‌های آسیایی و همچنین چندین تورنمنت بین المللی حضور یافتند، اما رقابت‌های جهانی تایلند میدان متفاوتی است و جای اثبات توانمندی‌هاست.

وی با مطلوب ارزیابی کردن وضعیت ملی پوشان اعزامی به رقابت‌های جهانی گفت: خوشبختانه تمامی آزادکاران اعزامی در شرایط مطلوب جسمی و روحی قرار دارند و اگر اتفاق خاصی نیافتد، می توان به مدال آور تمامی این جوانان امیدوار بود. البته حریفان اصلی ما نیز در این مدت بیکار نبودند و مطمئنا حساب ویژه ای روی تک تک نفرات ما باز کرده اند.

قهرمان پیشین کشتی جهان تصریح کرد: کشتی همواره با اتفاقات غیر قابل پیش بینی همراه است که خوشبینانه ترین معادلات را نیز بر هم می زند. نمونه این بدشانسی ها و اتفاقات تلخ در المپیک 2012 لندن گریبان تیم ملی کشتی آزاد را گرفت و باعث شد برخی ملی پوشان ما در عین ناباوری از کسب مدال محروم شدند.

حاج کناری ادامه داد: برخورد با قرعه‌های سخت یکی از مهمترین بدشانسی های احتمالی کشتی گیران ما در رقابتهای جهانی تایلند خواهد بود که امیدوارم با چنین قرعه هایی روبرو نشویم. هر چند تمامی بچه های ما به خوبی برای مبارزات سخت و حساس این میدان جهانی مهیا شده اند، اما گاهی اوقات باز هم ممکن است گرفتار این سختی های غیر قابل انکار شویم.

این مربی جوان مازنی به حفظ و حمایت این کشتی گیران اشاره کرد و گفت: تمامی این ملی پوشان و کشتی گیران حاضر در اردوی جوانان که به عنوان حریف تمرینی در کنار نفرات اصلی حضور داشتند، سرمایه های ملی ما محسوب می شوند که باید به خوب مورد حمایت قرار گیرند. متاسفانه بارها دیده شده کشتی گیران جوان و آینده دار به دلیل همین بی توجهی ها از عرصه قهرمانی دور شدند و در عین شایستگی نتوانستند به جایگاه اصلی خود برسند.

وی در خاتمه به حریفان اصلی آزادکاران کشورمان در رقابت‌های جهانی 2012 تایلند اشاره کرد و گفت: نگاه ما به تمامی حریفان یکسان است و هیچگاه نباید کسی را دست کم گرفت، اما به هر حال طبق توانمندی تیم های شرکت کننده می توان روسیه، آذربایجان و گرجستان را به عنوان حریفان اصلی قلمداد کرد. ضمن اینکه برخی تک ستاره های تیم های مختلف مثل مجارستان، بلغارستان و .... نیز می توانند برای بچه های ما مشکل ساز شوند.

تیم کشتی آزاد جوانان ایران بامداد فردا برای حضور در رقابت‌های کشتی قهرمانی جوانان جهان راهی پاتایای تایلند می شود.

به نقل از مهر

[ چهارشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 9:34 ] [ H_A ]

نخستین روز از رقابتهای کشتی فرنگی قهرمانی جوانان جهان در حالی به پایان رسید که نمایندگان چهار وزن نخست کشورمان توسط رامین طاهری و پیام بویری در اوزان 60 و 74 کیلوگرم به دو مدال نقره و برنز دست یافتند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مسابقات اوزان نخست کشتی فرنگی جوانان قهرمانی جهان از ظهر امروز در شهر پاتایای تایلند آغاز شد که حاصل تلاش چهار نماینده کشورمان، دو مدال نقره و برنز در اوزان 60 و 74 کیلوگرم بود.

بنا بر این گزارش، رامین طاهری در وزن 60 کیلوگرم پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتایج 1- صفر و 3- صفر "راموس داجیس" از لیتوانی را شکست داد و در دور سوم نیز 7- صفر و 1- صفر "چئول جئونگ" از کره جنوبی را مغلوب کرد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. طاهری در مرحله نیمه نهایی "جس سیلک" از آمریکا را با نتایج 4- 2 و 1- صفر شکست داد و به دیدار فینال رسید. این فرنگی کار جوان در دیدار فینال با نتایج 1- صفر و 2- صفر مغلوب "زائور کابالوف" از روسیه شد و به مدال نقره دست یافت.

در وزن 74 کیلوگرم نیز پیام بویری در دور نخست با نتایج 2- صفر و 3- صفر از سد "اولدریش وارگا" از چک گذشت، اما در دور دوم و در یک کشتی نزدیک با نتایج صفر- 1، 1- صفر و صفر- 1 مغلوب "کازبک کیلوف" از بلاروس شد. بویری با توجه به حضور این کشتی گیر در دیدار فینال وی به گروه بازنده‌ها رفت و در این گروه نیز در دیدار نخست "تاکاهارو ناکامورا" از ژاپن را با نتایج 4- 3 و 3- صفر شکست داد. در دیدار دوم نیز با نتیجه 6- صفر و 1- صفر "جردن اسپیلر" از آمریکا را مغلوب کرد و به دیدار رده‌بندی راه یافت. بویری در دیدار رده‌بندی "عظمت کاستوبایف" از قزاقستان با نتایج صفر- 1، 1- صفر و 3- 1 را هم شکست داد تا به مدال برنز دست یابد.

در وزن 96 کیلوگرم سامان نوروزی در دور نخست با نتایج 7- صفر و 6- صفر از سد "تتسویا تاناکا" از ژاپن گذشت، اما در دور دوم با نتایج مشابه 2 بر صفر مغلوب "پتر اوهلر" از آلمان شد و با توجه به حضور این کشتی گیر در دیدار فینال وی نیز به گروه شانس مجدد رفت. نوروزی در این گروه ابتدا با نتایج 1- صفر ، صفر- 2 و 1- صفر "ونهائو شی" از چین را شکست داد، اما در دیدار بعد مقابل "یاکوبی کاجایا" از گرجستان با نتایج 1- صفر و 4- صفر شکست خورد و از دور رقابت ها کنار رفت.

در وزن 50 کیلوگرم هم اشکان قلی کیانی در دور نخست مقابل "مراد بازاروف" از آذربایجان با نتایج 1- صفر و 4- صفر شکست خورد، اما با توجه به حضور این کشتی‌گیر در دیدار پایانی وی به گروه شانس مجدد رفت. قلی کیانی در گروه شانس مجدد با نتایج 4- صفر و 1- صفر از سد هیوک جئون از کره جنوبی گذشت، اما به علت حضور کشتی گیر رژیم اشغالگر قدس در دیدار رده‌بندی " قلی کیانی مقابل "تولگان کاراتاش" از ترکیه با نتایج صفر- 1، 2- صفر و صفر- 8 شکست خورد تا شانسی برای کسب مدال برنز نداشته باشد.

رقابت‌های چهار وزن دوم کشتی فرنگی قهرمانی جوانان جهان از ساعت 10:30 فردا چهارشنبه در شهر پاتایا تایلند آغاز می‌شود.

به نقل از مهر

[ سه شنبه چهاردهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 23:20 ] [ H_A ]

حمید سوریان امروز در گفت‌و‌گوی اختصاصی با خبرنگار فارس در جنوب استان تهران‌ اظهار داشت: از زحمات مربی‌هایم تشکر می‌کنم.

قهرمان المپیک لندن گفت: این مدال برای من خیلی ارزش دارد و ارزش آن با دیدن این همه جمعیت برای من دوچندان شد. امیدوارم با کمک خداوند بتوانم به این موفقیت‌ها ادامه بدهم و سالیان سال دل مردم را شاد کنم.

وی در خصوص حضور در المپیک 2016 برزیل ‌گفت: این مسابقات اهمیت زیادی دارد چرا که هر چهار سال یک‌ بار برگزار می‌شود و ‌باید بعد از مسابقات انتخابی به المپیک راه پیدا کنی لذا اگر بتوانم می‌آیم و به تیم ملی کشتی فرنگی کشورم خدمت می‌کنم.

[ سه شنبه چهاردهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 21:41 ] [ H_A ]
290-10.jpg

المپیک 2012 لندن به پایان رسید. اولین مدال طلای کاروان ورزش ایران را حمید سوریان در کشتی فرنگی بدست آورد تا به قول قدیمی‌ها، چراغ اول را روشن کند. نمی‌خواهيم درباره المپیک یا حمید سوریان صحبت کنیم؛ چرا که به اندازه کافی رسانه‌ها به این موضوع پرداخته‌اند. می‌خواهیم از مردی به نام حاج عبدالله زارع بگوییم؛ اولین مربی حمید سوریان که به تازگی از چنگال بیماری و عارضه‌ای مغزی فرار کرده و هنوز در جمع ما حضور دارد؛ مردی که هنوز در جمع ماست؛ ولی هیچ‌کدام از مسئولان و حتی مردان کشتی در خانه‌ او را باز نکرده‌اند و چه بسا نمی‌دانند خانه او کجاست."

به گزارش ايسنا "سايت مشرق از نزدیک و برای اولین بار به سراغ حاج عبدالله زارع رفت؛ مربی که اولین بار حمید سوریان را در سالن کشتی دید. حاج عبدالله بود که رخصت داد تا او پا روی تشک کشتی بگذارد و الفبای این ورزش را به این قهرمان آموخت.

سوریان اولین مدال تاریخ المپیک کشتی فرنگی را برگردن آویخت؛ ولی وقتی مراسم تجلیل با حضور رئیس جمهوری برگزار شد، تنها روی سکو رفت و جای خالی او در کنار حمید بسیار احساس می‌شد. نه فقط حاج عبدالله، كه هیچ یادی از مربی یا مربیان سازنده دیگر هم نشد. مگر تعداد این مربیان چند نفر بود که مسئولین به خود زحمت ندادند حتی یک دعوت کوچک از آنها بکنند؟ شاید اگر این عزیزان می‌آمدند، جای برخی در سالن وزارت کشور تنگ می‌شد.

برای اینکه حاج عبدالله را از نزدیک ببینیم، با خانه‌اش تماس گرفتیم و راهی شهر ری شدیم؛ خیابان هلال احمر، کوچه شهید عاصمی، پلاک 14. این آدرس را دادیم تا اگر از مسئولین تا امروز آدرسی از این استاد ندارند، داشته باشند. او در المپیک و روزی که حمید سوریان روی تشک بود، دچار عارضه مغزی و راهی بیمارستان شد و از روی تخت بود که مسابقات را تماشا می‌کرد ...

خودتان را برای ما معرفی کنید؟

عبدالله زارع. متولد 1304 در شهر ری. ساکن شهر ری هستم.

چه شد سراغ کشتی آمدید؟

در سال 1324 شدیدا به ورزش علاقه داشتم. ورزش آن روزها در ایران زورخانه‌ای و کشتی بود. در شهر ری محلی بود به نام قلعه گبری؛ هنوز هم این مکان در شهر ری وجود دارد. الان جزو آثار باستانی و املاک آستان عبدالعظیم حسنی است. در حوالی خیابان حرم مدرسه‌ای بود که قرار شد در حیاطش که موزاییک نبود و شنی، تمرینات را شروع کنیم. الان خوشبختانه در سطح شهر ری بیش از 10 سالن کشتی سر پوشیده وجود دارد.

از زندگی‌تان بیشتر تعریف می‌کنید؟

پدر من کارگر ساده بود. در خانواده 5 بچه بودیم. بعد از ازدواج صاحب یک پسر شدم و دو دختر. هفت نوه و دو نتیجه از فرزندانم دارم. هیچ کدام از اعضای خانواده‌ام کشتی‌گیر نشدند؛ چون بیشتر فرزندان دختر هستند ؛ تنها پسرم هم جوانمرگ شد.

از سالن کشتی آن روزها بگوید؟

تشک پنبه‌ای داشتیم که بسیار فرسوده بود. انداخته بودیم کنار دیوار و تمرین می‌کردیم. شخصی به نام علاءالدین معینی (شهردار وقت شهر ری) آمد و تمرین ما را دید. او که به ورزش علاقه‌مند بود، دستور داد این تشک را برای ما تعمیر کنند و رویش برزنت کشیدند.

در مورد حبیب‌الله بلور و سیدمحمد خادم صحبت کنید.

سردمدار آن موقع کشتی بلور بود؛ ولی سیدمحمد خادم هنوز کشتی می‌گرفت. بعدا خادم دبیر فدراسیون شد و بعد نایب رئیس و در آخر هم رئیس فدراسیون. این طوری نبود که یک نفر یک شبه رئیس فدراسیون شود. زمانی که قره‌گزلو رئیس فدراسیون بود، خادم نایب رئیس ایشان در فدراسیون بود.

با کدام کشتی‌گیرها هم دوره بودید؟

خیلی‌ها. اسم‌ها زیاد یادم نمانده. امثال خادم که پدر این خادم‌هاست. حتی یک شب پدر خادم‌ها از مشهد آمد خانه من در شهر ری و فردایش با هم رفتیم دارالفنون تمرین کردیم. عباس حریری، ضیا میر قوامی ... یادشان بخیر. چند سال از آن روزها گذشته! اگر کامپیوتر هم بودم، تا الان نمی‌توانستم این همه اسامی را به خاطر بسپارم.

آزادکار بودید یا فرنگی‌‌کار؟

در ابتدا آزادکار بودم. بعدا آمدم فرنگی که در آن سال‌ها یک تیم از هر جا در مسابقات کشوری حضور داشت و مثل الان مسابقات استانی نبود. شهر ری خودش یک تیم منتخب داشت و تهران هم یک تیم می‌داد. آن موقع این همه استان نداشتیم. کرجی وجود نداشت که الان شده استان البرز.

از عناوین خود بگویيد؟

من در کشوری سوم شدم و در انتخابی تیم ملی هم سوم. نمی‌دانم چرا هیچ وقت به تیم ملی دعوت نشدم. آن موقع هم مثل الان از ما بهترون بودن. همیشه رابطه بازی وجود داشت؛ چه در زمان ما وچه همین الان. آن موقع رابطه‌ها این طوری بود که بلور به من گفت داریم می‌ریم آبادان، بیا بریم آنجا قضاوت کن، چون با من آشنا بود و رفاقت داشت. گفتم می‌خواهم کشتی بگیرم.

داور شدید؟

بله داور شدم؛ اما خیلی سخت بود. آن موقع در روزنامه پرونده‌ای را خواندم که 11 سال بود در دادگستری از این اتاق به آن اتاق فرستاده می‌شد و هیچ قاضی نمی‌توانست تصمیم بگیرد. انگار چیزی را که حق شما بوده داده بودند به من. به خاطر همین موضوع قضاوت خیلی سخته و من که این پرونده را در روزنامه خواندم، به خودم گفتم که توانایی انجام داوری را ندارم. به بلور گفتم داوری نمی‌کنم و وارد مربی‌گری شدم. بعضی مواقع نه گفتن خیلی سخته؛ اما آن روز نه گفتم و الان هم وجدانم راحت است.

از کی وارد دنیای مربی‌گری شدید؟

از سال 1338 به عنوان مربی در خدمت کشتی گیرهای علاقه‌مند شهر ری بوده‌ام.

در این 52 سال چندتا شاگرد داشتید؟

نمی‌دانم چند تا کشتی گیر تربیت کردم؛ ولی نام اولین شاگردی را که داشتم به خاطر دارم. قاسم باباجعفری بود. الان هم از او خبر دارم که در کرج مشغول مربی‌گری است.

چند تا مثل حمید سوریان داشتید؟

برادران سوریان همه شاگردان من هستند؛ حتی پدرشان هم پیش من تمرین می‌کرد. هیچ وقت یکی مثل دیگري نمی‌شود. غیر ممکن است که دو نفر مثل هم باشند. همین مسئله نشان دهنده قدرت خداوند است. خداوند هیچ وقت دو نفر را مثل هم نمی آفریند؛ ولی می‌توانم بگویم که شبیه هم هستند.

در مسابقات مجارستان محسن سوریان سوم شد. تنها سفر برون مرزی‌ام بود. محسن در جوانان جهان در ایران اول شد. مرتضی و مصطفی هم در تورنمت‌های خارجی دوم و سوم شده‌اند. بهترین کشتی‌گیر خانواده سوریان، حمید بود که زحمت کشید و رکاب زد و خودش را پیش انداخت. قهرمان جهان شد و قهرماني المپیک را کم داشت که بدست آورد. حمید اولین نفری است که در کشتی فرنگی ایران طلای المپیک را به دست می‌آورد. به نظر شما این اتفاق کوچکی است؟ در آزاد مرحوم تختی، حبیبی و رسول خادم بودند؛ اما در فرنگی هیچ وقت نداشتیم. زحمات "بنا" در کسب این عنوان بسیار کارساز بود.

از مرحوم تختی چیزی به یاد دارید؟

خدا بیامرزه تختی رو. او بسیار مردم‌دار بود و همه زندگی‌اش وقف مردم بود. تختی از من 5 سال هم کوچک‌تر بود؛ اما هرکی با او رفت و آمد داشت، خیلی چیزها یاد می‌گرفت. تختی اول در خانی‌آباد زندگی می‌کرد و الان هم آن کسی که خانه او را خریده، آن را نوسازی کرده و 2 واحدی ساخته. بعد هم تختی به باغ فردوس در شمیران رفت؛ نرسیده به تجریش. چند وقت نبود به آن منطقه رفته بود که اتفاق برایش افتاد.

چرا ورزش دیگری انتخاب نکردید؟

در زمان ما این همه رشته نبود. الان بیش از 30 رشته ورزشی در المپیک حضور دارند. آن موقع 10 رشته هم نمی‌رفت المپیک.

استعداد در ورزش مهم است؟

حمید سوریان استعداد خدادادی دارد. بعضی‌ها استعدادشان آدم را واقعا شگفت‌زده می‌کند. این استعداد زیاد باعث شده تا این همه افتخار کسب کند. امیدوارم با این حرفم به خود مغرور نشود که بخواهد از اهدافش دور شود.

حمید سوریان چطور شاگردی بود؟

حمید سوریان تا این لحظه هیچ وقت بدی در حق من نکرده که بخواهم از او ناراحت یا دلگیر باشم. حتی من یک چشمم معیوب شد. این اتفاق بر اثر سانحه‌ای برایم رخ داد. یک روز حمید سوریان پس از مدت‌ها رفت و آمد به باشگاه، می‌خواست برود خانه که از من سوال کرد چرا چشمم اینطور شده است؟ حمید سوریان آنقدر نجیب بود که حتی تا آن لحظه به صورت من نگاه هم نکرده بود و در مقابل من سرش را بالا نمی‌گرفت.

از حمید سوریان چه انتظاری دارید؟

الان مردم گرفتارند و نمی‌توان از آنها انتظار داشت. خانواده سوریان خانه‌شان را از شهر ری برده‌اند به بالا و نزدیکی‌های شمرون زندگی می‌کنند. هروقت که پایین می‌آيد، او را می‌بینم. اگر اردوی تیم ملی باشد که در اردو تمرین می‌کند و اگر هم اردو نباشد، در همین باشگاه کوثر خودمان تمرین می‌کند. حمید سوریان بلافاصله بعد از المپیک برای دیدن من به خانه‌ام آمد.

تا این لحظه حمایتی از فدراسیون کشتی داشتید؟

تا این لحظه فدراسیون حمایتی از من نداشته است. الان هم که خطیب رئیس است و از خانواده ورزش .

درآمدی دارید؟

من بازنشسته برق منطقه هستم و حقوق بازنشستگی می‌گیرم. کشتی چیزی ندارد که درآمد داشته باشیم. یک سالن را در اختیار دارم که ماهانه 650 هزارتومان بابت آن اجاره می‌دهم. این در حالیست که باید از من اجاره نگیرند؛ چون قهرمان تربیت کرده ام. سالن کوثر در ساختمان تربیت بدنی شهر ری است. آقای رسته هم رئیس هستند.

جدایی بنا از تیم ملی خوبه؟

رفتن بنا از تیم ملی اشتباه بزرگی است. باید او را حفظ کنیم. نباید اجازه دهند برود؛ اما نباید فراموش کنیم که این مربیان هم با این همه تلاش خسته می‌شوند. اگر خدا در کارها مد نظر باشد و فقط به خشنودی او فکر کنیم، باید بنا و امثال بنا پشت کار را بگیرند و جوان‌ترها را تنها نگذارند. باید بنا بماند. فراموش نکنید که هنوز خیلی جوان است و جای کار دارد. محمد بنا بچه بود، در باشگاه من تمرین می‌کرد. او شاگرد من نبوده؛ اما در باشگاه من خیلی تمرین کرده. بارها میهمان من بوده.

از کشتی امروز رضایت دارید؟

کشتی امروز راضی‌كننده است. نسبت به شوروی و آذربایجانی‌ها جلوتر هستیم؛ چرا که برای فیلا پول خرج می‌کنند ولی با زحمت و تلاش کشتی‌گیران و مربیان‌مان در مجامع بین‌المللی موفق می‌شویم. آمریکا با آن همه دستگاهش چیزی برای گفتن مقابل ما ندارد.

در سال 2009 مربی برتر دنیا شدید؛ ولی کمتر کسی فهمید؟

وقتی که شاگرد من برای 5 سال روی سکوی جهانی قرار می‌گیرد، فیلا کارشناسان خودش را دارد و این موضوع را می‌فهمند و تحقیق می‌کنند که مربی این ورزشکار چه کسی است. کسانی که بیشتر سرشناس هستند، موفقیتشان بیشتر چشمگیر می شود. وقتی هم برای همدیگر رابطه بازی کنیم، موفقیت یکی پررنگ می‌شود و دیگری هم کمرنگ. یکی را آن‌قدر می‌برند بالا؛ ولی دیگری را اصلا اهمیت نمی‌دهند. رفاقت‌ها و باندبازی‌ها را هیچ وقت نباید در موفقیت بی‌اثر دانست.

تحصیلات شما چیست؟

من نظام قدیم درس خواندم 1310 یا 1311 ششم ابتدایی درس می‌خواندم. آن سال‌ها در کل شهر ری یک مدرسه وجود داشت. بچه پولدارها که پدرشان دوست داشت فرزندش دیپلم بگیرد، برای درس خواندن فرزنداشان را می‌فرستادند تهرون. بالاتر از میدان قیام دبیرستانی بود به نام دبیرستان پهلوی که در آنجا درس می‌خواندم.

از کشتی‌های حمید سوریان در المپیک بگویید؟

چند تا از کشتی‌های حمید سوریان را در المپیک دیدم. من هم مثل تمام مردم خوشحال بودم؛ شاید این خوشحالی کمی بیشتر بود.

چی شد رفتید بیمارستان؟

نمی‌دانم که چی شد. فقط چشم که باز کردم دیدم روی تخت بیمارستان هستم. در روزهایی که المپیک برگزار می‌شد، متاسفانه دچار عارضه‌ای مغزی شدم و در بیمارستان بستری بودم. الآن خیلی بهتر هستم.

چرا کسی به عیادت شما نیامد؟

هیچ کسی از مسئولین یا از خانواده کشتی برای عیادتم نیامدمد. اصلا یادم نکردند و این موضوع کمی برایم دلگیر کننده بود. شاعر قشنگ گفته که "قهرمان زنده را عشق است". قطعا دلگیرم. من هیچ توقع مالی از این عزیزان ندارم که بگویند به خاطر پول است. فقط دلم می‌خواهد تا زنده‌ام حالم را بپرسند. (دانم که به دل دوست نداری قربان محبت زبانی) با زبان هم حالم را بپرسند کفایت من را می‌کند. خودش کلی ارزش دارد.

دوست داشتید در مراسم تجلیل بودید؟

باید در مراسمی که رئیس جمهوری از قهرمانان تجلیل می‌کرد، من را هم دعوت می‌کردند. آیا این حق من نیستَ؟ آیا حمید سوریان به تنهایی قهرمان شد؟ این موضوع مربوط به تمام مربی‌های سازنده‌ای است که الان شاگردانشان افتخار آفرین شده اند. اگر کمک نمی‌کردم که حمید سوریانی پا نمی‌گرفت. ما باید در درجه اول توجه باشیم تا بقیه هم به سمت آموزش بروند.

چه انتظاری از مسئولین فدراسیون دارید؟

هیچ وقت مسئولین فدراسیون سراغی از من نگرفته‌اند. فقط یک بار یزدانی خرم قبل از برکناری‌اش به دیدنم آمد. خدا را شکر که در این سن مستاجر نیستم. در محلي زندگی می‌کنم که بومی‌اش هستم و بیشتر عمرم را در همین کوچه شهید عاصمی گذرانده‌ام. دوران کودکی در خیابان حرم سکونت داشتیم که از دوران جوانی به این کوچه آمدیم. بیش از 40 سال است.

نظر شما درباره فوتبال؟

اسم فوتبال را که می آورند حالم بد می شود. فوتبال فقط ورزش سیاسیون است. ما در کشتی بهترین نتایج تاریخ ورزش کشور را رقم زده‌ایم؛ چه در جام های جهانی و چه در المپیک. بهترین افتخاری که فوتبال ما در جهان یا آسیا کسب کرده چه بوده که بخواهیم به آن افتخار کنیم؟ چند بار فوتبال ایران در آسیا اول شده است؟ وقتی در فوتبال آسیا هیچی نمی‌شویم. ولی در کشتی بارها در دنیا اول می‌شویم، نشان می‌دهد حمایت از فوتبال سیاسی است که الان به اینجا رسیده و این پولهای هنگفت در آن بی‌حساب و کتاب خرج می‌شود.

جایزه‌ای که تا الآن گرفتید چه بوده؟

یک مجسمه از فیلا بهم داده‌اند و یک مجسمه از طرف شورای شهر.

ماجرای گوش شکسته چیست؟

کسی که گاردش در کشتی سمت راست است، پای راست را می‌گذارد جلو و گوش سمت چپ می‌شکند. کشتی گیری که گاردش سمت چپ است، پای چپ را می‌گذارد جلو و گوش سمت راستش می‌شکند. یادش بخیر؛ مرحوم تختی جفت گوش هایش شکسته بود و ماشاءالله مثل قطاب بود که نشان از این داشت که گاردش از دو طرف بود؛ بازم یادش بخیر. خیلی تمرین می‌کرد. بعضی هم متاسفانه تا اینکه گوششان می‌شکست، دیگر تمرین نمی‌کردند و از کشتی فقط گوش شکستن یرایشان مهم بود.

چرا فوتبالیست نشدید؟

فوتبال تازه اختراع شده بود و زمینی هم آن موقع نبود. باید به کشتی بیشتر از فوتبال پول بدهند؛ چرا که این حق کشتی است. مگر کشتی و سایرین ورزش نیستند؟ فوتبال چون برای سیاسی‌هاست، حال و روز این مدلی دارد. از نظر سیاسی برخی خودشان را می‌چسبانند به فوتبال و کلی هم به سودشان است.

طرفدار آبی هستید یا قرمز؟

من طرفدار هیچ کدام از این تیم‌های فوتبال نیستم (با عصبانیت)

چرا؟

پول را آنها می گیرند اعصاب خردی اش برای من باشد؛ صد سال سیاه.

رنگ دوبنده شما؟

من از دو بنده آبی و قرمز هم خوشم نمی‌آمد. در زمان ما که دو بنده آبی و قرمز نبود. باندی بود که به دور مچ پا می‌بستند. بعدها فیلا این اختراعات را کرد. (با تذکر به خبرنگار که اگر در مورد فوتبال حرف بزند او را ناراحت می‌کند.)

شیرین‌ترین خاطره‌ ورزشی شما؟

تنها خاطره شیرین ورزشی‌ام لحظاتی است که نتیجه زحماتم روی سکوهای بین‌المللی دیده شد.

اگر به گذشته برگردید بازهم کشتی گیر می‌شوید؟

چون در حاشیه شهر زندگی می‌کردیم، خطرات زیادی برای ما جوانها وجود داشت. محله‌هایی که حاشیه شهر هستند و جوان های بیشتری دارند، خطرپذیرتر هم هستند. اگر بنده آن موقع قمارباز می‌شدم، بهتر بود یا حالا که آمدم کشتی‌گیر شدم؟ لات و چاقوکش می‌شدم بهتر بود یا کشتی‌گیر؟ عرق‌خور می‌شدم بهتر بود یا کشتی‌گیر؟

آخرین جمله؟

ورزش، ورزش، ورزش، بهترین حرکت.

انتهاي پيام

به نقل از ایسنا

[ سه شنبه چهاردهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 15:15 ] [ H_A ]

 

 

 

 

 

 

 

 

نفس با او، سر درشتی داشت
یك نفر، یك زمان دو كشتی داشت
عقل گفتا، كه تركتازی كن
عشق گفتش كه عشق بازی كن
عقل گفتا، بگیر بازوبند
عشق گفتا كه عهد با او بند
عقل گفتا بر او شكست آور
عشق گفتا دلی به دست آور
عقل گفتا كمر شكن باید
عشق گفتا اشك پیرزن آید
عقل گفتا كه شهره‌تر گردی
عشق گفتا كه كوجوانمردی
آنچه از تاریخ پهلوانی‌ها در ایران بر جای مانده، شرح حكمت‌ها و داستانهایی است كه علیرغم بزرگی و تنومندی پهلوانان این سرزمین، جملگی بر تواضع و فروتنی آنان صحه گذاشته است.
انسانهایی كه با عمل به آموخته‌های دینی و فرهنگی، مورد اعتماد مردم واقع شدند و نامی نیك از خود به یادگار گذاشتند.
و امروز یكی از ذخایر معنوی و فرهنگی كه از تاریخ كهن این مرز و بوم برای نسل‌های متمادی این آب و خاك بر جا مانده همان رسم پهلوانی و جوانمردیهاست كه بسیاری از آنان سینه به سینه از پدران و اجداد ما به نسل امروز رسیده است.
اما یكی از شگفت‌انگیز‌ترین حكایت‌های پهلوانی در ایران كه همچنان پس از قرنها نام او بر تارك این ورزش می‌درخشد قصه زندگی "محمدخوارزمی" معروف به " پوریای ولی" است .
پوریای ولی را باید سجل احوال پهلوانان ایران نامید. شخصیتی كه در نظر ورزشكاران این رشته به "اولیاءالله" معروف است.
جامی شاعر بزرگ معاصر پوریای ولی در كتاب خود "نفجات‌الانس" او را در زمره "اولیاء" شمرده است.
پهلوان پوریای ولی در اواخر قرن ششم و اوایل قرن هفتم هجری قمری می‌زیسته و آنچه در تاریخ آمده زمان وفات اوست كه در سال 723 هجری قمری از این دنیا رحلت می‌كند. مهمترین خاطره‌ای كه از دوران پهلوانی پوریای ولی، پهلوان، عارف و شاعر ایرانی متخلص به قتالی به یادگار مانده است، كشتی معروف او با پهلوان هندی در شهر خوارزم است.
گویند: از طرف هند پهلوان جوانی به قصد كشتی گرفتن با پوریای ولی به خوارزم می‌آید چون به آنجا می‌رسد حاكم خوارزم دستور می‌دهد، در یك روز معین (جمعه‌ای) همه مردم در میدان عمومی و بزرگ شهر جمع شوند.
در شب نبرد، مادر پیر پهلوان هندی كه با همه ناتوانی و به خاطر محبت به او به خوارزم آمده بود. مرتب فرزندش را مورد نصیحت قرار می‌دهد كه دست از این مبارزه بردارد و به پهلوانی شهر خود قانع باشد و آبروی خود را نبرد.
اما پهلوان هندی از مادر خود می‌ خواهد تا برایش دعا كند و به او می‌گوید: دعای تو به عنوان مادر قوی‌تر از زور و بازوی پوریای ولی است.

آن شب مادر پیر پهلوان به مسجد می‌رود و در گوشه‌ای به راز و نیاز با خدا می‌پردازد و همچنان فرزند خود را با اشك و آه دعا می‌كند.
پوریای ولی هم كه مشغول خواندن نماز در مسجد بود صدای ناله‌ها و دعاهای پیرزن را شنیده و متوجه اشكهای او می‌شود.
پوریای ولی با اینكه او را نمی‌شناخت به سمت پیرزن رفته تا به او كمك كند. وقتی از پیرزن می‌خواهد كه مشكل خود را بگوید او همه ماجرا را برای پوریای ولی تعریف می‌كند و وقتی حرف‌های مادر پیر را می‌شنود منقلب شده و به او می‌گوید: مادر، فرزندت درست می‌گوید، این را بدان كه قدرت دعای تو به مراتب از زور و بازوی پهلوان این شهر قوی‌تر است من به شما قول می‌دهم كه در اثر این دعا پسرتان بر پوریای ولی پیروز شود و پس از آن مسجد را ترك می‌كند.
صبح روز نبرد در حالی كه تمام مردم در میدان شهر جمع شده بودند، شاه بر تخت نشست و كشتی دو پهلوان را زیر نظر گرفت. ابتدا پوریای ولی با چند كشتی‌گیر در افتاده و همه آن‌ها را خاك می‌كند و سپس به طرف پهلوان هندی رفته و همان ابتدای كار می‌فهمد كه پهلوان جوان در دست او خوار و زبون است. در آن لحظه به یاد درددل و دعای پیرزن افتاده و عمدا كاری می‌كند كه پهلوان هندی پشت او را خاك كند.
گویند: از همین جا بود كه پهلوان محمد خوارزمی "پوریای ولی" شد و در آن لحظه كه به زمین افتاد همه كون و مكان را دید و آن چه نهفته و پنهان بود بر او آشكار گشت.
علی انسانی شاعر ادبیات آیینی و مرثیه‌سرای اهل بیت‌(ع) این داستان را در مثنوی دو كشتی این گونه به نظم درآورده است:
صبح جمعه رسید و روز نبرد
سوی میدان شهر روی‌ آورد
پنجه در پنجه حریف افكند
كمر او گرفت و در جا كند
خواست تا كوبدش به رو به زمین
هاتفی از درون صدا زد، هین
هان كه مغلوب ما و من نشوی
غافل از حال پیر زن نشوی
اشك او بین كه بر رخش جاری است
تیر آه كمان قدان كاری است
زنده كن یاد پهلوانان را
تیغ اگر داشتی مبر نان را
نفس، سركوب كن یلی این است
مكتب مرتضی علی(ع) این است
دل در آن گیر و دار یكدله كرد
از درون با خدا معامله كرد
ماند در حلقه یلان به یلی
نام آن فحل پوریای ولی

زندگی نامه پهلوان پوریای ولی

 

  پوریا ی ولی عا رف ،  شا عر ،  کشتی گیر و پهلوان بزرگ ایرانی  که او را پوریا  ، پیریا ر ، بوکیا ر و بهو کیا ر نیز نا میده اند حدود ششصد یا هفتصد سا ل قبل زندگی می کرد و به علت اشتها ری که در جوانمردی و مردمداری و عرفا ن داشت  در چنا ن  ها له یی از افسا نه ها و با ورها  فرو رفته که ما به حق اطلاعا ت اندکی از وا قعیت ها ی زندگی او داریم .

 

 منا بع غیرموثق   که با  تبلیغا ت  ازبک ها  قوت گرفته  و متا سفا نه جها نی نیز شده و حتی به منا بع جها نی نظیر ویکی پدیا نیز راه یا فته می گویند که  :


 

 محمود خوارزمی  معروف به پوریا ی ولی  ، عا رف ، شا عر ، کشتی گیر و پهلوان  ایران قدیم  در سا ل ١٢۵۶ میلا دی  برابر با ۶٣۶ هجری شمسی  در شهر خیوه ( شهری  در نزدیکی ها ی مر کز استا ن  خوارزم کشور ازبکستا ن فعلی )  به دنیا آمد و در سا ل  ۱۳۲۶ میلادی مطا بق با ۷۰۶ هجری شمسی  در سن حدودا هفتا د  سا لگی در هما ن شهر درگذشت و هما نجا به خا ک سپرده شد .

 

 ولی برخی از اسنا د تا ریخی نشا ن می دهد که این روایت قطعی نیست . در واقع برخی از منا بع می گویند که

 

 پوریا ی ولی در شهر خوی  در ایران می زیست و محمود خوارزمی که در شهر خیوه زندگی می کرده پسر او بوده است . وجود دو گور یکی در خیوه ( ایشا ن قلعه )  و دیگری  در خوی تا حدی این اظها ر را توجیه می کند . بنا به این منا بع هر دو پهلوان  به علت اشتها ر در جوانمردی  و دلا وری  یکی فرض شدند .

 

 پیداست که منا بع روسی و ازبکی  به دلایلی سعی در  قطعی نشا ن دادن این پندا ر پر از تردید داشته اند که  پوریا ی  ولی هما ن  محمود خوارزمی است  و متا سفا نه تا حدی نیز در این کا ر موفق بوده اند . پررونق بودن آرامگا ه  واقع در خیوه و متروک بودن آرامگا ه واقع در خوی تا حدی  بیا نگر این موفقیت است .

 

 با ری ، به هر حا ل پوریا ی ولی چه  یکی از آن دو بوده باشد یا هردو یا یکی ، یا یکی پدر ودیگری فرزند ،  پهلوان بزرگی بود که آیین پهلوانی را با جوانمردی و آیین عرفا نی درهم آمیخت و ورزش پهلوانی و به ویژه ورزش زورخا نه یی یا کشتی زورخا نه یی را با  پیدایش خود د رمسیری جدید قرار داد

 

 یکی از افسا نه ها یی که دربا ره ی  پوریا ی ولی وجود دارد  می گوید که  پوریا ی ولی به خا طر ازدواج جوان فقیری با دختر پا دشا ه  حا ضر می شود    از   آن جوان شکست بخورد . دختر پا دشا ه شرط ازدواج خود با آن جوان فقیر را غلبه ی  او بر پهلوان بزرگ شهر یعنی پوریا ی ولی قرار داده بود .  پوریا  که برای اقا مه ی نما ز به مسجد می رود  ما در آن جوان را در حا لت نومیدی و رنجوری می بیند  که برای پیروزی پسرش دعا می خواند.  قلب پوریا با دیدن آن صحنه به رقت می افتد و ...                     

 

 درافسا نه یی دیگر آن جوان را هندی معرفی کردند . ..

 

 احتما ل دارد که چنین حا دثه یی رخ داده با شد . ولی واقعا  پذیرش این موضوع که پوریا ی ولی با آن همه اعتقا د به ورزش و آیین پهلوانی حا ضر به زمین خوردن مصلحتی بوده با شد جدا محل تردید است .  درواقع  پهلوان بنا به هما ن قواعد و قوانین پهلوانی حق ندارد در مبا رزه  ترحم نشا ن دهد یا به قصد ترحم  تقلب کند یا پهلوان دیگر را فریب دهد


موضوعات مرتبط: زندگی نامه بزرگان کشتی جهان
[ سه شنبه چهاردهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 10:10 ] [ H_A ]

مهمترین افتخارات


- بازی های المپیک
1988 (سئول): مدال طلا (68 کیلوگرم)
1992 (بارسلونا): مدال طلا (68 کیلوگرم)

- قهرمانی جهان
1983 (کی یف): مدال طلا (68 کیلوگرم)
1985 (بوداپست): مدال طلا (68 کیلوگرم) - برترین کشتی گیر جهان در این سال
1986 (بوداپست): مدال طلا (68 کیلوگرم) - برترین کشتی گیر جهان در این سال
1987 (کلرمون فران): مدال طلا (68 کیلوگرم)
1989 (مارتینی): مدال نقره (74 کیلوگرم) - نفر اول کنی ماندی از ایالات متحده
1990 (توکیو): مدال طلا (68 کیلوگرم) - برترین کشتی گیر جهان در این سال
1991 (وارنا): مدال طلا (68 کیلوگرم)

جمع مدال ها: هشت مدال طلا و یک مدال نقره


موضوعات مرتبط: زندگی نامه بزرگان کشتی جهان
[ سه شنبه چهاردهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 9:45 ] [ H_A ]
بهترین مربی کشتی‌ فرنگی جهان برای ادامه کار شرط دارد‌: «اول از هر چیزی باید فدراسیون از بلاتکلیفی درآید. تیم کشتی فرنگی، تیم قهرمان المپیک است. باید از نظر اجرایی شرایط و امکانات فراهم باشد. حالا که تیمم در بالاترین نقطه قرار گرفته، نباید عقبگرد کند بلکه باید حرکت رو به جلو را ادامه دهد. برای این کار هم باید ثبات و آرامش با تعیین رئیس فدراسیون، کادر اجرایی و تأمین امکانات به تیم داده شود.»
خبرآنلاین: محمد بنا می‌گوید فدراسیون کشتی باید از بلاتکلیفی درآید تا او به تیم ملی برگردد.

محمد بنا که بعد از  قهرمانی تیمش در المپیک لندن، به قول خودش در اوج کناره‌‌گیری کرد تا همه با خاطره خوش سه مدال طلای المپیک لندن از او یاد کنند، در مراسم تجلیل از قهرمانان، وقتی محمود احمدی‌نژاد از او خواست تا سرمربی تیم‌ملی بماند، حرفی جز گفتن چشم نداشت. او با لبخندی بر لب رضایتش را برای ماندن نشان داد. بنا دراین‌باره می‌گوید‌: «بالاخره رئیس‌جمهور دستور داده است. او رئیس قوه مجریه است و قدرت اجرایی دارد و ما هم زیرمجموعه قوه مجریه هستیم. او خیلی محبت و لطف کرد. من هم چاره‌ای جز قبول دستور ندارم. با این دستور برگشتنم حتمی است اما باید برای کار کردن شرایط هم مهیا باشد.»

بهترین مربی کشتی‌ فرنگی جهان برای ادامه کار شرط دارد‌: «اول از هر چیزی باید فدراسیون از بلاتکلیفی درآید. تیم کشتی فرنگی، تیم قهرمان المپیک است. باید از نظر اجرایی شرایط و امکانات فراهم باشد. حالا که تیمم در بالاترین نقطه قرار گرفته، نباید عقبگرد کند بلکه باید حرکت رو به جلو را ادامه دهد. برای این کار هم باید ثبات و آرامش با تعیین رئیس فدراسیون، کادر اجرایی و تأمین امکانات به تیم داده شود.»

او که قبل از این خستگی را یکی از دلایلش برای خداحافظی مطرح کرده بود، حالا می‌گوید‌: «خستگی‌ام در نهایت با مدال‌های بچه‌ها در لندن دررفت اما خستگی جسمانی به‌خاطر فشارهایی که در اردوها به من، کادرفنی و کشتی‌گیران وارد شده هم با تجلیل رئیس‌جمهور، کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش دررفت. حالا باید ببینیم چه کار باید کنیم تا جلوی مردم شرمنده نشویم.» منظور او درباره تأمین امکانات تنها پول برای خودش نیست‌: «من خیلی ابا دارم تا همه امکانات را به مسائل مالی ربط دهم. آن هم در ورزش که درونش را پرمحتواتر می‌بینم.

 دوست ندارم مسائل مالی را برای ادامه کارم شخصی ببینم اما کشتی بودجه خوب می‌خواهد چراکه همه امکانات به اعتبار ختم می‌شود و بودجه ابزاری است برای گرفتن امکانات و پیشرفت کار. ترکیه، آذربایجان، روسیه و... هزینه زیادی می‌کنند تا بتوانند جایگاه جهانی قوی برای خود دست و پا کنند. این مسئله خیلی مهم است. اگر فردی وارد هیأت‌رئیسه فیلا بشود بدون اسپانسرینگ مالی فیلا، هیچ فایده‌ای ندارد. چرا قطر که کشتی ندارد عضو هیأت‌رئیسه است.

به‌خاطر هزینه‌ای است که سه، چهار سالی است می‌کنند. این هزینه‌ها برای اعمال نفوذ می‌شود. در حالی که کشتی ندارند اما ما که کشتی داریم به نفوذ در فیلا هم احتیاج داریم تا اتفاقات لندن و حتی مسابقه نوجوانان جهان تکرار نشود، یا در مسابقه‌های بعدی کشتی‌گیران با خیال راحت کارشان را بکنند، یا حتی کشتی‌گیران از این به بعد با خیال راحت و بدون دغدغه فقط تمرین کنند. وقتی حمید سوریان و قاسم رضایی جوان بودند، شاید با یک جفت کفش انگیزه زیادی پیدا می‌کردند اما حالا آنها قهرمان المپیک هستند و باید با خیال راحت آینده‌شان را بسازند.»

او پاداش 20 سکه‌ای دستیارانش را کم‌لطفی می‌داند‌: «به نظرم همه رشته‌هایی که در لندن مدال گرفتند کار بزرگی کردند اما تیم کشتی ‌فرنگی تنها تیمی بود که قهرمان المپیک شد. مربیان تیم زحمت زیادی کشیدند، دادن 20 سکه به آنها کم‌لطفی بود. در حالی که برای بازی‌های آسیایی آنها 60 سکه پاداش گرفتند. من امیدوارم در ادامه کار با توجه بیشتر، کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش جبران کنند.» او امروز بعد از  10 سال دخترش را در دبی می‌بیند. برای بنا در آغوش کشیدن دخترش با مدال طلا همتراز است‌: «خوشبختانه من دخترم را بالاخره می‌بینم. او ساعت 30: 8 به دبی می‌رسد. من هم که ویزایم دیر صادر شده بالاخره به آرزویم می‌رسم.

دیداری که برایم به اندازه مدال طلای المپیک ارزش دارد.» سرمربی تیم‌ملی کشتی‌فرنگی سه روز کنار دخترش می‌ماند‌: «من برای بغل گرفتن او لحظه‌شماری می‌کنم. من یک روز را از دست داده‌ام اما در فرصت سه روزه کنار او هستم. فکر می‌کنم این قشنگ‌ترین هدیه خدا به من است.»
به نقل از خبر آنلاین
[ دوشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 19:56 ] [ H_A ]


. اولین بار در سال 1327 در مسابقه های کشتی تشویقی تهران شرکت کرد و خیلی زود در سال 1329 به عضویت تیم ملی برای حضور در بازیهای المپیک 1952 هلسینکی در آمد. در المپیک هلسینکی او موفق به دریافت مدال برنز وزن 67 کیلوگرم گردید. توفیق در مسابقات جهانی سال 1954 که در توکیو برگزار شد، نخستین مدال طلای تاریخ کشتی ایران از این رقابت ها را به چنگ آورد و بالاتر از اوله آندربرگ (قهرمان المپیک) و گالارادزه، برسکوی نخست جهان ایستاد.

پس از رقابت های جهانی توکیو، جهانبخت به انگلستان رفت و به تحصیل پرداخت و موفق شد مدرک مهندسی مکانیک را از آنجا اخذ نماید. پس از مراجعت به ایران در یک وزن بالاتر (73 کیلوگرم) به عضویت تیم ملی در آمد و در جام جهانی 1958 صوفیه دوم شد. در همین سال در بازیهای آسیایی 1958 توکیو، در دیدار نهایی با کانه کو مساوی کرد ولی به علت وزن بیشتر بر سکوی دوم قرار گرفت. جهانبخت توفیق که در ورزش و تحصیل علم بسیار موفق بود، خیلی زود در سال 1349 بر اثر بیماری در لندن در گذشت. پیکر وی در روز سوم خرداد ماه 1349 از مقابل ورزشگاه شیرودی (امجدیه) تشییع و در گورستان ظهیرالدوله شمیران به خاک سپرده شد.


موضوعات مرتبط: زندگی نامه بزرگان کشتی جهان
[ دوشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 14:45 ] [ H_A ]
 
. او در سال 1970 در مسابقات کشتی فدراسیون روسیه به مقام قهرمانی رسید و سپس همین مقام را در رقابت های کشتی آزاد قهرمانی اتحاد جماهیر شوروی تکرار کرد تا به عضویت تیم ملی درآید. در 22 سالگی در مسابقات اروپا در برلین حضور یافت ولی با شکست در برابر احمد آییک از ترکیه به مدال نقره وزن 100 کیلوگرم رضایت داد. دو سال بعد او در اروپا با 5 پیروزی ضربه فنی و یک پیروزی امتیازی صاحب گردن آویز طلا شد. اوج اقتدار یاریگین در بازیهای المپیک سال 1972 مونیخ به نمایش درآمد، جایی که او در 7 دقیقه و 20 ثانیه 7 حریف خود را ضربه فنی نمود. در وزن 100 کیلوگرم 17 کشتی‌گیر حضور داشتند که یاریگین با قرعه شماره 3، ابتدا برونویو تزلر از سوییس را ضربه فنی کرد و سپس پشت گرد باچ مان از آلمان شرقی، هری گریس از کانادا، ابوالفضل انوری از ایران، ایناچی پانایت رومانیایی، بایان مونخ مغول و ژوزف کاستاری از مجارستان را به تشک دوخت تا صاحب گردن آویز طلا شود. یاریگین در رقابت‌های جهانی تهران در سال 1973 هم حضوری درخشان داشت و پس از 4 پیروزی با ضربه فنی و یک پیورزی با امتیاز به مدال طلای وزن100 کیلوگرم دست یافت. او در سال‌های 1974 و 1975 در رقابت‌های جهانی شرکت نکرد و به جای او ولادیمیر گلوتکین پیراهن تیم ملی شوروی را پوشید، اما از رقابتهای اروپایی سال های 74، 75 و 76 به 2 مدال طلا و یک نقره رسید. برای حضور موفق در المپیک 1976 مونترال، یک بار دیگر به تلاش تحسین برانگیز دست زد، او با جدیت تمرین می کرد،‌100 متر را در 5/11 ثانیه می دوید و روزانه 52 کیلومتر را می‌پیمود. در وزن 100 کیلوگرم المپیک مونترال، 15 کشتی‌گیر حضور داشتند که یاریگین با قدرتی مثال زدنی با پنج پیروزی دومین طلای المپیک خود را تصاحب نمود. پس از کسب دومین طلای المپیک، یاریگین هیچگاه در رقابت های جهانی و المپیک حضور نیافت ولی چهار بار در سال های 76، 77، 79 و 80 در جام جهانی شرکت کرد و به 4 مدال طلا دست یافت. او طی سال های 1982 تا 1992 مربی تیم ملی کشتی شوروی بود و به افتخارات فراوانی دست یافت. از سال 1993 تا 97 هم رئیس فدراسیون کشتی روسیه و عضو هیأت رئیسه فیلا بود. یه یاد یاریگین که خیلی زود درگذشت تورنمنتی بین‌المللی در کراسنویارسک و به نام او هر ساله برگزار می شود.

موضوعات مرتبط: زندگی نامه بزرگان کشتی جهان
[ دوشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 14:43 ] [ H_A ]

ابوطالب طالبی در بیست و یکم فروردین ۱۳۲۴ در روستای گرگر شهر مرند به دنیا آمد. در سیزده سالگی به همراه خانواده خود به تهران مهاجرت کرد و در جوادیه تهران سکنی گزید. علاقه وافر او به کشتی باعث شد در اوایل نوجوانی به باشگاه پولاد تهران رود. ۳ سال زیر نظر حسینقلی (اصغر) مهر‌آموز به تمرین سخت بپردازد. پس از فراگرفتن کشتی به باشگاه جعفری رفت. در کنار نبی سروری، مهدی یعقوبی و محمدعلی خجسته‌پور مراحل ترقی را به سرعت پیمود. اولین رقابت جدی او در سال ۱۳۴۴ بود که تیم قدرتمند شوروی برای انجام دیداری دوستانه به ایران آمد.
تیم ایران در این سال به مقام قهرمانی جهان در منچستر رسیده بود. در شب سوم پیکار دو تیم، طالبی در برابر علی علی‌اف قهرمان نامدار روس‌ها مبارزه ای نزدیک داشت و در حالیکه در تمام طول کشتی حمله می‌کرد با یک امتیاز مسابقه را واگذار کرد.
سال بعد، طالبی در حالیکه تنها ۲۱ سال سن داشت با دوبنده تیم ملی در مسابقات جهانی ۱۹۶۶ تولیدو به میدان رفت. در این رقابت ها ۱۶ کشتی گیر برروی باسکول رفتند و طالبی با قرعه شماره ۱۶ در دور اول با یرجولیپانن از فنلاند روبرو شد. طالبی این مبارزه را با امتیاز برد و در دور دوم هم هنریش تروتزباچر از اتریش را با امتیاز مغلوب کرد. سومین کشتی‌گیری که در برابر وی شکست را پذیرا شد کارل دودری‌مونت آلمانی بود. طالبی در دور چهارم استراحت کرد و بعد در دور پنجم به مصاف علی علی‌اف ورسی رفت که این مبارزه به تساوی انجامید. آخرین مبارزه او با حسن سوئیچ از ترکیه بود که با شکست امتیازی طالبی همراه شد تا با ۸ نمره منفی بر سکوی سوم وزن ۵۷ کیلوگرم بایستد.
یک سال پس از آن، طالبی در دهلی‌نو هندوستان یک بار دیگر به مدال برنز جهان رسید. در این سال ۱۷ کشتی‌گیر در ۵۷ کیلوگرم حضور داشتند که نماینده ایران صاحب قرعه شماره ۹ بود. او در دور اول با تادامیشی تاناکا از ژاپن روبرو شد و کشتی را باخت. در دومین مبارزه،‌هورست مایر از آلمان شرقی را با ضربه فنی پشت‌سر گذاشت و در دور سوم به مصاف ریچارد سوفمان از ایالات متحده رفت که این کشتی‌گیر را با امتیاز شکست داد. در پیکار چهارم ، طالبی انتقام شکست سال قبل را از حسن سوئیچ ترک گرفت تا به دور نهایی برسد. در این مرحله با تساوی برابر بیشامبر سینگ از هندوستان و شکست برابر علی‌اف روس به مقام سوم جهان رسید.
ابوطالب طالبی در سال ۱۹۶۸ در تنها المپیک زندگیش حضور یافت. مکزیکوسیتی میزبان ۲۱ کشتی گیر در وزن ۵۷ کیلوگرم بود که طالبی با قرعه شماره ۱۷، در دور اول به مصاف خاویر راکسون از گواتمالا رفت و به راحتی به پیروزی رسید. او در دور دوم با احمدجان از افغانستان روبرو شد و این کشتی گیر را هم ۳-صفر برد. پیروزی در برابر محمد سودار از پاکستان و دونالد بهم از ایالات متحده، طالبی را در دور ششم (در دور چهارم استراحت کرد) در برابر علی‌اف روسی قرار داد،‌پیکاری که علی‌رغم شایستگی‌های طالبی مساوی اعلام شد. در آخرین کشتی، طالبی در حالیکه تا دقایق پایانی (۳-۰) از یوجیرو اوتاکه ژاپنی پیش بود، خاک و بارانداز شد و با قبول تساوی بر سکوی سوم المپیک قرار گرفت.
مسابقات جهانی ۱۹۶۹ ماردل پلاتا،‌آخرین حضور طالبی بود. در این رقابت ها کشتی گیر شایسته تیم ایران پیروزی‌های خوبی کسب کرد ولی با شکست در آخرین مبارزه در برابر دونالد بهم آمریکایی با ۸ امتیاز منفی سومین مدال برنز جهانی خود را دریافت نمود. پس از کسب این ۴ مدال برنز، طالبی به وزن ۶۲ کیلوگرم صعود نمود و چند سالی در این دسته کشتی گرفت. از جمله چند مدال طلا از مسابقات ارتش های جهان کسب نمود و در نهایت در سن ۲۷ سالگی برای همیشه بر تشک بوسه زد و کشتی را کنار گذاشت.

موضوعات مرتبط: زندگی نامه بزرگان کشتی جهان
[ دوشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 14:43 ] [ H_A ]

ابراهیم جوادی، یکی از شاخص ترین چهره های تاریخ کشتی ایران در سال ۱۳۲۲ در قزوین به دنیا آمد. پس از سالها کشتی‌ گرفتن بر روی تشک پر از کاه یا روی زمین خاکی، این عاشق کشتی، نخستین بار در سال ۱۳۳۹ در باشگاهی در کرج نام‌نویسی کرد. اولین قهرمانی جوادی در مسابقاتی بود که شهرداری کرج در این شهر برگزار نمود و او با پیروزی بر مسعود زکی خانی در فینال به قهرمانی رسید، آن هم با ۴۵ کیلوگرم وزن.
ابراهیم جوادی با عزمی راسخ برای حضور بر سکوهای مهم تلاش می کرد ولی در گذشت برادرش بر اثر ضرب دیدگی حین تمرین کشتی در سال ۱۳۴۴ از لحاظ روحی به شدت به او آسیب رساند. در آن زمان وزن اول کشتی ۵۲ کیلوگرم بود ولی جوادی به علت وزن بسیار کم (۴۶ کیلوگرم) نتوانست در مسابقات انتخابی المپیک ۱۹۶۸ به پیراهن تیم ملی برسد و از کشتی خداحافظی کرد. اضافه شدن وزن ۴۸ کیلو انگیزه ای دوباره به وی بخشید تا در سال ۱۳۴۷ در مسابقات انتخابی جام تفلیس حضور یابد. او با موفقیت در این مسابقات، راهی تفلیس شد و در آنجا به مدال نقره رسید. در مسابقات انتخابی رقابت های جهانی ۱۹۶۹ ماردل پلاتا او به مقام اول دست یافت تا اولین حضور جهانی خود را تجربه کند. روزهای هشتم تا دهم مارس ۱۹۶۹، ماردل پلاتا، شاهد اولین رقابت ۴۸ کیلویی‌ها در دنیا بود. ابراهیم جوادی در کنار هفت کشتی گیر دیگر با قرعه شماره ۶ مسابقات را شروع کرد. در دور اول با آنتونیو دالوسیو از آرژانتین روبرو شد و با ضربه‌فنی به پیروزی رسید. او در دور دوم با سخت‌ترین حریف خود بعنی رومان دیمیتریوف از شوروی کشتی گرفت و این مبارزه را هم با امتیاز (۷-۲) برد. پس از این پیروزی درخشان، جوادی ابتدا دال کستل از ایالات متحده را با اختلاف مغلوب کرد و سپس با گذشتن از سد آکی‌هیکو اومدا از ژاپن بر سکوی قهرمانی جهان ایستاد.
۱۶ ماه بعد وقتی ۴۸ کیلویی ها به خوبی در دنیای کشتی جا افتاده بودند، رقابت های جهانی طی روزهای نهم تا یازدهم ماه جولای ۱۹۷۰ در شهر ادمونتون کانادا برگزار شد. در این دوره ۱۲ نفر در وزن ۴۸ کیلوگرم شرکت داشتند که جوادی با قرعه شماره ۳ شاخص‌ترین شرکت کننده به شمار می‌رفت. او مسابقات را با پیروزی بر صفریایگین از ترکیه آغاز کرد و سپس با کسب پنج پیروزی پیاپی دیگر با اقتدار تمام بر سکوی اول جهان قرار گرفت و دومین مدال طلای جهانی خود را برگردن آویخت. ۱۴ ماه بعد از این رویداد مهم، یعنی آگوست سال ۱۹۷۱ در استادیوم واسیلفسکی شهر صوفیه، ابراهیم جوادی یک بار دیگر اقتدار خود را به رخ تمامی ۴۸ کیلویی‌های دنیا کشید و با شش پیروزی تحسین برانگیز به سومین طلای جهانی خود دست یافت تا امید اول کسب مدال طلای المپیک مونیخ باشد، میعادگاهی که برای جوادی تبدیل به برزخ شد. در مونیخ، همگان منتظر پیروزی‌های جوادی و قهرمانی او بودند . ۱۵ کشتی گیر در ۴۸ کیلوگرم حضور داشتند و جوادی با قرعه شماره ۵ در برابر سرجیو گونزالس از ایالات متحده قرار گرفت و به علت وزن کم کردن زیاد و تحلیل رفتن قوای جسمی و روحی به تساوی رسید.
در دور دوم یموان بازار از مغولستان با ضربه فنی مغلوب جوادی شد. سومین مبارزه او با صفریایگین از ترکیه بود که با اختلاف ده امتیاز شکست را پذیرا گردید تا جوادی برای چهارمین سال متوالی روردروی آکی‌هیکو اومدا ژاپنی قرار گیرد که البته باز هم با امتیاز (۱۰-۸) وی را شکست داد. در دور پنجم فقط سه کشتی‌گیر در جدول باقی مانده بودند تا برای سه مدال مبارزه کنند. جوادی در اولین مبارزه رومان دیمیتریوف روس را بار دیگر شکست داد ولی در پیکار آخر خود در بدترین شرایط روحی و جسمی مغلوب نیکولف از بلغارستان شد تا علی رغم تمامی شایستگی‌ها بر سکوی سوم المپیک قرار گیرد. این تنها شکست جوادی در مسابقات جهانی و المپیک بود. پس از خاتمه بازیهای المپیک مونیخ ، جوادی نتوانست در وزن ۴۸ کیلوگرم باقی بماند. وزن او سنگین شده بود و او قادر نبود آن همه فشار را برای کاهش وزن تحمل نماید، بنابراین به وزن ۵۲ کیلوگرم صعود کرد و در مسابقات ۱۹۷۳ تهران در این وزن مبارزه نمود.
هر چند در این دوره ۱۶ کشتی‌گیر قدرتمند حضور داشتند و برای جوادی اولین تجربه در این وزن بود ولی او با اقتدار تمام و کسب ۶ پیروزی به مقام قهرمانی جهان رسید و بر تشک کشتی بوسه زد تا با دنیای قهرمانی وداع نماید. البته سال بعد به اصرار جامعه کشتی در بازیهای آسیایی ۱۹۷۴ تهران حضور یافت و با اقتدار قهرمان شد. او در سال ۱۹۷۰ هم قهرمان بازیهای آسیایی شده بود. ابراهیم جوادی در طی حضور خود در تیم ملی علاوه بر چهار طلای جهانی در تورنمنت‌های مهمی چون جام دانکلف، جام تفلیس، جام تاتراس لهستان و... هم به مدال طلا دست یافت تا پرافتخارترین سبک وزن تاریخ کشتی ایران باشد. در المپیک ۱۹۷۶ مونترال و ۱۹۹۲ بارسلونا او به عنوان مربی همراه تیم ملی بود و اکنون ریاست هیئت کشتی شهرستان کرج را برعهده دارد.

موضوعات مرتبط: زندگی نامه بزرگان کشتی جهان
[ دوشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 14:41 ] [ H_A ]

وی در 22 و 24 سالگی قهرمان جهان و المپیک شد و بعد خداحافظی کرد

این کشتی گیر در 186 کشتی رسمی بدون شکست باقی ماند

دربخش رشته کشتی سایت رسمی المپیک 2012 لندن، آمده است که آیا می دانید، " اوساموواتانابه " ملی پوش وزن 63 کیلوگرم تیم ملی کشتی آزاد ژاپن در دهه 60، پس از اینکه در یکصدو هشتادو ششمین پیروزی پی در پی خود در مسابقات رسمی داخلی و بین المللی صاحب مدال طلای المپیک 1964 توکیو شد، از دنیای قهرمانی خداحافظی کرد.

واتانابه که از سال 1962 زمانی که 22 سال داشت به عضویت تیم ملی کشتی آزاد ژاپن در آمد و همان سال به مدال طلا دست یافت.

 

وی در سال 1963 دوباره صاحب مدال طلای جهان شد و در نهایت در سال 1964 به مدال طلای وزن 63 کیلوگرم المپیک توکیو رسید و از دنیای قهرمانی کناره گیری کرد.

 

این نابغه دوران طلایی کشتی آزاد ژاپن در این فاصله به مدال طلای وزن 63 کیلوگرم بازی های آسیایی 1962 نیز دست یافت و جالب است که پس از کسب مدال های جهانی ، بازی های آسیایی و بازی های المپیک دیگر به هیچ قیمتی علاقه ایی به ادامه دوران قهرمانی از خود نشان نداد.

 

گفته می شود، وی در زمان خداحافظی در خصوص کناره گیری زودهنگام خود از دنیای قهرمانی یادآورشده بود که 3 عنوان مهم قهرمانی درکشتی وجود دارد که من به هرسه آنها دست یافتم، دیگر نیازی نمی بینم دوباره آنها را به دست آورم، حالا نوبت رسیدن به تحصیل، کار و زندگی است .

 

لازم به یادآوری است که واتانابه در قهرمانی سال 1963 جهان در فینال با پیروزی مقابل ابراهیم سیف پور یکی از قهرمانان کشتی ازاد ایران که برای نخستین بار در کشتی جهان توانست در سه وزن به مدال جهانی و المپیک دست یابد، به مدال طلا رسید.

 

[ دوشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 10:6 ] [ H_A ]
حمید سوریان پس از چهل سال در کشتی فرنگی قهرمان شد.

- سال ۱۹۹۵ مقابل بیست هزار تماشاچی در ورزشگاه آزادی، فرنگی­‌کار اهل شهر ری موفق شد ایران را صاحب مدال طلای امیدهای جهان کند که در تاریخ کشتی فرنگی ایران، اتفاق تازه ای محسوب می شد.

پسرکی دهساله گرمکن او را به تن کرده بود که خیلی برایش گشاد می نمود اما با ذوق، آن فرنگی کار طلایی را تشویق می کرد. پاداش خاصی تعلق نگرفت به فرنگی­کار قهرمان که محسن سوریان نام داشت. به زودی دچار مصدومیت های شدید و بیماری های ناشی از کاهش وزن شد. ورزش را گذاشت کنار. خانواده اش دلزده بودند از کشتی فرنگی.

پسرک دهساله اما راه بی سرانجام برادر را در پیش گرفت. اسمش حمید بود. تر و فرز، با راکتوری از انرژی که نه در کوچه های شهر ری ته می گرفت و نه در باشگاه. استاد عبدالله زارع پدر کشتی خطه ری، می گفت حمید از محسن هم بهتر خواهد شد.

۲- اردوی تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان برای مسابقات جهانی تهران ۲۰۰۲، مدتی همزمان شد با اردوی نوجوانان فرنگی کار. حمید را پس از داد و هوار سال ۱۹۹۵ برای برادرش با آن گرمکن گشاد، مجدداً دیدم. این بار در قامت ملی پوش نوجوانان، با گرمکنی که متعلق به خودش بود.

حمید ۱۶ ساله، هم مودب بود و هم کمی پر رو. بستگی داشت چگونه با او صحبت کنی! وزن اول بود اما وزن آخری ها هم می دانستند که نباید سر به سرش بگذارند. احوال برادرش را پرسیدم. زیر لب چیزی گفت و اخم کرد. بعداً فهمیدم از این دلخور شده که یک خبرنگار، سوابق برادرش را به موقعیت فعلی او ترجیح داده!

حمید از شانزده سالگی تا بیست سالگی، با سرعت سرسام آوری پیشرفت کرد. دیگر حتی در خود شهرستان ری هم اگر کسی محسن را می دید، اول حال حمید را می پرسید و بعد جویای احوال خودش می شد!

۳- با محمد بنا به دو طلای جهانی رسیده بود. سال ۲۰۰۷ اما فدراسیون یزدانی خرم، بنا را کنار گذاشت و کادر جدید آمد. در اردوی شمال، سوریان معترض شد به بی نظمی تمرینات. او را از اردو اخراج کردند. یاسین بهرامی پور را به عنوان ملی پوش، معرفی کردند به فدراسیون جهانی.

یزدانی خرم تاکید کرد که چون انضباط باید در اولویت باشد، پس تصمیم مربیان را می پذیرد.

به رییس فدراسیون کشتی گفتم کنار گذاشتن حمید سوریان، بزرگترین اشتباه دوران مدیریت او خواهد بود. مسعود هاشم زاده از فرنگی کاران تیم ملی، در حمایت از هم تیمی اش مصاحبه کرد. حسن رنگرز هم جانب سوریان را گرفت.

یکی از خبرنگاران که موقع دعوا در اردو حاضر بود، شهادت داد سوریان نه مقصر بود و نه آغازگر درگیری. سرانجام، یزدانی خرم تصمیم مربیان را وتو کرد و حمید برای سومین بار راهی مسابقات جهانی شد تا طلای سوم را بگیرد.

۴- ماجراهای ۲۰۰۷ در المپیک پکن هم تکرار شد. سوریان از نظم اردو و نحوه تمرینات، رضایت نداشت. سوریان که بخت اول قهرمانی بود، مثل بقیه اعضای این تیم، دست خالی ماند.
حمید سوریان

تنش های دائمی اردو به جایی رسید که هنگام بازگشت کاروان ناکام به تهران و در فرودگاه پکن، یکی از فرنگی کارهای اوزان میانی که از جانب هم تیمی ها متهم شده بود به سازش با مسئولین تیم ، سرپرست را صدا زد و با لحنی بسیار آرام، ناسزای بسیار درشتی را به زبان آورد.

یزدانی خرم اما این بار به خاطر نتایج ضعیف پکن، حق را به اعضای تیم داد و با برکناری همه اعضای کادر فنی و سرپرستی کشتی فرنگی، محمد بنا را مجدداً دعوت به همکاری کرد.

۵- وقتی چهارمین طلا را در دانمارک گرفت و به ایران بازگشت، فقط سه ماه از انتخابات پر حادثه خرداد ۸۸ می­گذشت و معترضین همچنان در خیابان بودند. آن ها از تلویزیون، تصویر اهدای مدال به رییس جمهور را دیدند.

دو سال بعد در جریان مسابقات جهانی استانبول، ناگفته های آن ماجرا را از زبان دو نفر از همراهان تیم ملی شنیدم که ذیلاً نقل می کنم.

به محض بازگشت و مطابق معمول، مدال آوران را نزد مسئولین مختلف می برند. به سوریان می گویند کت و شلوار بپوش که جای مهمی قرار است برویم. اتومبیل تشریفات آمده دنبالت.

وارد سالنی می شود که دو تا صندلی هست و دوربین فیلمبرداری. از مسئولین و مربیان کشتی، هیچ کس اینجا نیست. او را روی یکی از صندلی ها می نشانند. کاغذی به دستش می دهند. می گویند زود حفظ کن الان آقای دکتر میاد.

سوریان می گوید نمی توانم حفظ کنم. پاسخ می دهند که عیبی ندارد از رو بخوان.

همزمان محمود احمدی نژاد وارد می شود. از حیث جلب حمایت رهبری و ارگان های نظامی، سیاسی و رسانه ای، در بهترین روزهای دوران ریاست جمهوری اش قرار دارد. با سوریان دست می دهد، به او تبریک می گوید و می نشیند روی صندلی مقابل. سوریان بی آنکه چشم از روی کاغذ بردارد، آنچه نوشته شده بود را رو خوانی می کند.

یکی از مسئولان تیم ملی می گفت: “آن ها که معترض اند و در خیابان یا اینترنت به حمید فحش می دهند، اگر خودشان روزی قهرمان جهان شدند و در چنین موقعیتی قرار گرفتند، این اختیار را دارند که متن را پاره کنند!”

۶- روزهای آخر سال ۲۰۱۰ و کل سال ۲۰۱۱ ، بدترین دوران ورزشی سوریان بود. در بازی های آسیایی باخت و سپس با انصراف از حضور در اردو، دوبنده تیم ملی و مسابقات جهانی را از دست داد. زیرا در ۶۰ کیلو زورش به رقبا نمی رسید و برای ۵۵ کیلو هم باید ۱۰ کیلو از وزن بدنش را می کاست.

سال ۲۰۱۲ اما خودش را حبس کرد در اردوی تیم ملی واقع در خانه کشتی ایران. جایی در مجموعه ورزشی آزادی، منتهی الیه غربی تهران و کاملاً بیرون از شهر. خودش می گوید جنبنده ای نیست مگر عبور و مرور کامیون ها.

از این تیم در مسابقات جهانی ۲۰۱۱ استانبول، امید نوروزی و سعید عبدولی قهرمان جهان شده بودند اما او یکسال را پشت خط تیم ملی مانده بود. تمریناتش که آغازی نا امید کننده داشت، به سرعت روی غلتک افتاد و بدون مصاحبه و بی هیچ حاشیه ای، خودش را رساند به سکوی شماره یک المپیک. روشن بایراموف که فینال را در حضور رییس جمهور کشورش به سوریان باخت، از رده سنی جوانان حریف او بوده و اگرچه دو بار حمید را برده، اما هیچ وقت در مسابقات مهم، حریفش نشده.

هیچ کس در هیچ دوره ای از مسابقات جهانی حریف سوریان نشده. پس از ناکامی در المپیک پکن هم مثل بقیه اعضای تیم معتقد بود که ما در تهران به خودمان باختیم، بعد سوار هواپیما شدیم تا برویم پکن و نظاره گر اعلان رسمی ناکامی مان باشیم!

سوریان اما برای لندن، ابتدا کار سترگ یعنی چیره شدن بر جو سنگین و فضای ملتهب المپیک را به فرجام رساند و سپس کار ساده تر را. یعنی عبور از سد حریفانی که یارای مقاومت در برابر نبوغ تاکتیکی او را نداشتند.

[ یکشنبه دوازدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 13:29 ] [ H_A ]

راگا نیوز: شهردار منطقه 20 در مراسم تجلیل از حمید سوریان قهرمان المپیک 2012 لندن، از احداث نخستین خانه کشتی شهرری و پیشنهاد نام حمید سوریان بر آن خبر داد.

 

 

به گزارش راگا نیوزعظیم بابایی در مراسم تجلیل از حمید سوریان قهرمان کشتی فرنگی المپیک 2012 لندن گفت: به‌منظور ترویج فرهنگ ورزش در بین شهروندان و تقدیر از افتخارآفرینان این عرصه نخستین خانه کشتی شهرری با پیشنهاد نام حمید سوریان در این منطقه ساخته می‌شود.

شهردار منطقه 20 با اشاره به اینکه این منطقه با داشتن چهار زورخانه در زمینه ورزش‌های باستانی و پهلوانی نسبت به مناطق دیگر سرآمد است، خاطرنشان کرد: توسعه ورزش‌های پهلوانی به اندازه ورزش‌های قهرمانی ارزشمند است.

وی هدف از برپایی این مراسم را شکرانه قهرمانی غرورآفرین حمید سوریان برشمرد و تصریح کرد: این پیروزی شیرین باعث همدلی بیش از پیش مردم این منطقه شده و این درحالی است که ما شاهد دعاهای خیر و تضرع‌های آنان به درگاه الهی برای رخداد این موفقیت بودیم.

عبدالله زارع پیشکسوت و مربی کشتی برتر جهان در سال 2009 در حاشیه این مراسم عملکرد چند سال اخیر شهرداری در ترویج ورزش‌های پهلوانی در این منطقه را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: توسعه و گستردگی فعالیت‌ها و اماکن ورزشی در این منطقه قهرمان‌پرور، از ضروریات برنامه‌های مدیریت شهری محسوب می‌شود.

حمید سوریان در این مراسم از عبدالله زارع به عنوان اولین مربی خود و حمایت‌های او تقدیر و تشکر کرد و گفت: ارزشمندی مدال طلای من در شاد شدن دل هموطنان و همشهریانم است و حضور پرشور همشهریانم در این مراسم برایم یک افتخار محسوب می‌شود.

این مراسم با ویژه برنامه‌های متنوع از جمله ورزش پهلوانی در حالی به پایان رسید که حمید سوریان به صورت نمادین این بار در شهرری در حضور ده‌ها هزار نفر از همشهریانش بر روی سکوی نخست ایستاد و شهردار منطقه 20 با اهدای لوح تقدیر و یک دستگاه خودرو پژو پارس از دلاورمردی‌های سوریان، به عنوان جوان قهرمان و همکار در شهرداری این منطقه تجلیل به عمل آورد.

این گزارش حاکی است در این مراسم، علیرضا دبیر عضو شورای اسلامی شهر تهران، معاون خدمات شهری، معاون اجتماعی و فرهنگی و رئیس سازمان ورزش شهرداری تهران، چهره‌های ورزشی همچون حمید استیلی، محسن کاوه، پژمان درستکار، عبدالله زارع و حسن ملکی حضور داشتند.

بهنقل از راگا نیوز

[ یکشنبه دوازدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 9:57 ] [ H_A ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با عرض سلام خدمت کشتی دوستان و طرفداران آقای سوریان.من حسین اکرمی هستم ساکن مشهد.علاقه مند به ورزش پر افتخار کشتی.امیدوارم لحظات خوشی رو در این وبلاگ سپری کنید...فقط چند تا نكته:
1-لطفا نظر نذاشته خارج نشید.
2-لطفا نظرات غیر اخلاقی نذارید.چون زود پاك میشه.
3-هر كس كه تمایل به تبادل لینك داره حتما بگه...
تاریخ آغاز به کار وبلاگ:1391/05/22
امکانات وب

کد حرکت متن دنبال موس